Dünyanın İlk İple Yazılan Kuran-ı Kerimi, 12 Yıllık Emekle Tamamlanmış

Paylaşın

Dünyada Üzerined İlk İple Yazılan Kuran

Suriyeli Mohammed Maher Hadri tarafından hazırlanan dünyadaki ilk ip ile yazılan Kuran-i Kerim yaklaşık 12 yıllık bir çalışmanın sonucudur. İple yazılan Kuran, altın renginde ve özel bir ip kullanılarak hazırlanmıştır. Mohammed, bu sanatı devam ettirirken çevresindekilerin kendisine deli gözüyle baktığını ancak eşinin desteğiyle çalışmalarına devam ettiğini söylemektedir. Kuran-i Kerim’in tamamlanmasının ardından din alimlerinin incelemeleri sonucu onay alan bu eser, Guinness rekorlar kitabına girmeye adaydır.

Dünyadaki ilk ip ile yazılan Kuran-i Kerim, Suriye vatandaşı Mohammed Maher Hadri tarafından hazırlanmıştır. Bu eser yaklaşık 12 yıl süresinde hazırlanmış ve Başakşehir Belediyesi tarafından sergiye açılmıştır.

Mohammed, iple yazılan Kuran’ı hattat gibi özel bir ip kullanarak hazırlamıştır. Eser altın renginde ve oldukça dikkat çekicidir. Kendisi deli olduğunu düşünenlerin olduğunu ancak sabırla bu sanatı devam ettirdiğini belirtmektedir.

Mohammed, küçükken devamlı Kur’an yazmak istediğini ve terzilik mesleğini tam öğrendikten sonra Kur’an’ı farklı bir şekilde yazmak istediğini söylemektedir. Eşiyle istişare ederek planlar yaptığını ve ilk olarak “veme tevfigi, ille billeh” yazdığını ifade etmektedir. Daha sonra Vakıa suresinin tamamını yazmış ve sonrasında Kur’an-ı Kerim’i yazmayı planlamıştır.

Mohammed, çevresindeki insanların kendisine deli gözüyle baktığını ve insanların bu eseri beklemediklerini belirtmektedir. Ancak eşinin büyük destek vermesiyle çalışmalarını sürdürmüştür. Kuran-i Kerim’in tamamlanmasının ardından din alimlerinin incelemeleri sonucu onay aldığı ve Guinness rekorlar kitabına girmeye aday olduğu belirtilmektedir.

Mohammed, diğer çalışmalarını da bir sergide sunum yapmaktadır. Bu eser, dünya genelinde ilgi çekmektedir ve birçok insanın ilgisini çekmektedir.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar