Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu ne zaman icat edilmiştir ve adı nedir?

Paylaşın

Soru 1: Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu ne zaman icat edilmiştir ve adı nedir?

Cevap: Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu 1994 yılı Ağustos ayında IBM firması tarafından icat edilmiş ve “Simon” adıyla tarihte yerini almıştır.

Soru 2: IBM Simon, hangi özellikleriyle piyasaya sürülmüş bir elektronik cihazdır?

Cevap: IBM Simon, ilk PDA/Telefon bileşimi olarak piyasaya sürülmüş bir elektronik cihazdır. Bu bağlamda ilk akıllı cep telefonu da denebilir. Cep telefonu olmasının yanı sıra, takvim, elektronik posta, ajanda, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmaktaydı. Fiziksel bir tuş takımı bulunmayan ürün, tam dokunmatik ekranına parmak ya da özel kalemi ile dokunarak işlem yapmanıza olanak tanıyordu.

dunyanin ilk akilli telefon 2
Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu 1994 yılı Ağustos ayında IBM firması tarafından icat edilmiştir. Bu telefonun ismi “Simon” olarak belirlenmiştir

Soru: Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu hangi yıl ve hangi firma tarafından icat edildi?

Cevap: Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu 1994 yılı Ağustos ayında IBM firması tarafından icat edilmiştir. Bu telefonun ismi “Simon” olarak belirlenmiştir.

Soru: IBM Simon’un özellikleri nelerdi?

Cevap: IBM Simon, ilk PDA/Telefon bileşimi olarak piyasaya sürülmüş elektronik cihazdır. Cep telefonu olmasının yanı sıra, takvim, elektronik posta, ajanda, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmaktaydı. Fiziksel bir tuş takımı bulunmayan ürün, tam dokunmatik ekranına parmak ya da özel kalemi ile dokunarak işlem yapmanıza olanak tanıyordu. İsteğe bağlı olarak, PCMCIA hafıza kartı takılabiliyordu.

Soru: Günümüzde üretilen cep telefonlarının özellikleri nelerdir?

Cevap: Günümüz teknolojisinde üretilen cep telefonları büyük çoğunlukla dokunmatik özellikte, yüksek işlemci ve RAM hızlarına sahiptir. Mini bir bilgisayar olarak kullanılabilen cep telefonlarına adapte edilen internet ile etkileşimli aplikasyonlar sayesinde, insanlar günlük birçok işlem yapabiliyor. Fotoğraf, video çekme yanı sıra, müzik dinleme gibi multimedya cihazı olarak kullanılabiliyor.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar