İlk Arabalı Vapur

Paylaşın

Soru: İlk araba vapuru hangi yıl yapıldı ve ne zaman ilk sefer gerçekleştirildi?

Cevap: Osmanlılar tarafından yapılan ilk arabalı vapur olan Suhulet, 1871 yılında inşa edildi ve ilk seferi Üsküdar ile Kabataş arasında 1872 yılında gerçekleştirildi.

Soru: Araba vapuru icadı kimin tarafından yapıldı ve nasıl bir fikirle ortaya çıktı?

Ilk Araba Vapuru Icadi 1

Cevap: Araba vapuru icadı Şirket-i Hayriyye başında Hüseyin Haki Efendi tarafından yapıldı. Boğazda araçların taşınmasını kolaylaştıracak bir çözüm arayan Hüseyin Haki Efendi, mimar Mehmet Usta ile çalışarak ileri ve geri gidebilen bir araba vapuru tasarladı. Vapurda ayrıca insan taşımacılığı için de bölümler bulunuyordu.

Soru: Suhulet’in özellikleri nelerdir?

Cevap: Suhulet’in özellikleri şunlardır: Teknesi saçla kaplı, 555 gros ton ağırlığında, uzunluğu 45.7 metre, genişliği 8.5 metre ve su kesimi 3.1 metre. Ayrıca tek silindirli compound buhar makinesi ile saatte 7 mil hız yapabilen 450 beygir gücüne sahiptir.

Soru: Şirket-i Hayriye’nin diğer araçları nelerdir ve kaç araca sahipti?

Ilk Araba Vapuru Icadi 3

Cevap: Şirket-i Hayriye’nin diğer araçları 3 araba, 74 yolcu, 3 kömür vapuru ve 1 gezinti teknesi olmak üzere toplamda 81 araca sahipti.

Soru: Hangi yıl Boğaz’da ilk vapur seferi gerçekleştirildi ve hangi vapur kullanıldı?

Cevap: Boğaz’da ilk vapur seferi 1828 yılında gerçekleştirildi ve İngiltere’den satın alınan “Swift” adlı vapur kullanıldı. Ancak halk, buharla çalıştığı için bu vapura “buğu vapuru” adını verdi.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar