Etkileyici İlahi: Deli Deli Oldum İlahisi ve klip

Paylaşın

Hasan Bayar’ın “Deli Deli Oldum” adlı ilahisi, başlangıcından itibaren beşeri aşktan ilahi aşka dönüşen bir seyir izlemektedir. Bu ilahi, insanın sevgilisine olan dünyevi tutkusunu ve özlemiyle başlar, ancak ilerleyen bölümlerde bu dünyevi aşkın Allah’a olan aşka dönüşümüne tanık oluruz. İlahide, beşeri aşkın yükselişi ve ilahi aşkla birleşmesi temsil edilir.

İlahinin başlangıç bölümlerinde, insanın sevgilisine duyduğu yoğun özlem ve tutku anlatılır. “Deli deli oldum” gibi ifadelerle başlayan ilahi, insanın dünya üzerindeki aşk arayışını ve bu arayışta yaşadığı çırpınışları betimler. Ancak ilerleyen kısımlarda, ilahi aşka doğru bir dönüşüm başlar.

Orta bölümlerde, ilahi aşkın gücü ve derinliği vurgulanır. “Yallah maziye yallah, yola çıktık bismillah” gibi ifadelerle Allah’a yöneliş ve ilahi aşkın arayışı temsil edilir. Bu kısımda, insanın dünyevi arayışının ötesinde bir manevi arayışa doğru bir ilerleme gözlemlenir.

Son bölümlerde ise, ilahi tamamen Allah’a yönelir ve dua eden bir yakarış halini alır. İnsanın aşkı için Allah’a yönelerek, ilahi aşkla birleşme isteği dile getirilir. Bu bölümlerde, insanın dünyevi arayışının sona erdiği ve gerçek huzurun ilahi aşkta bulunduğu vurgulanır.

Hasan Bayar’ın “Deli Deli Oldum” ilahisi, beşeri aşkın ilahi aşka dönüşümünü ve insanın Allah’a yönelişini etkileyici bir şekilde anlatır. İlahi, başlangıçta dünyevi tutku ve özlemle başlasa da, ilerleyen kısımlarda bu tutkunun manevi bir boyuta evrilerek ilahi aşka dönüştüğünü gösterir. Bu şekilde, ilahi insanın aşk arayışının nihai hedefinin Allah’a ulaşmak olduğunu vurgular.

“Deli Deli Oldum” İlahisinin Etkileyici Sözleri

Hasan Bayar’a ait ilahileri olan “Deli Deli Oldum” ilahisinin sözleri, dinleyicilere derin duygular yaşatmakta ve manevi bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu özel ilahinin her bir satırı, aşkın, özlemin ve maneviyatın yoğunluğunu hissettirir.

Deli Deli Oldum İlahisi Sözleri

Deli deli oldum, Dağa taşa sordum, Yar oturmuş Divanda.

Yana yana durdum, Seni bana buldum, Vermem artık Dünyada.

Bile bile kandım, Aşkına daldım, Âlem başka Sen başka.

Pare pare yandım, Kalbime aldım, Ondan geldim, Ben aşka.

Yallah maziye yallah, Yola çıktık Bismillah.

Gayesi Allah olan, Yolda kalmaz iznillah.

Oy maşallah maşallah, Yarenlere maşallah,

Aşk ehli ile hasbihal, Nasip olur inşallah.

Ölümden ne korkarsın, Korkma ebedi varsın.

Öyle bir ateşle yan, Âlem bu deli sansın.

Aşkın deryası hoştur, Koştur ey gönül koştur.

Sakın aldanma ey can, Haktan gayrısı boştur.

Saçlara hazan düştü, Canlara bitap düştü.

Nerdesin ey sevgili, Gönlüme ateş düştü.

Allah’ım bu vuslatı, Ne olur hicran etme.

Aşkın sarhoşlarını, Ne olur nalan etme.

Her bir kelimenin özenle seçildiği bu ilahi, dinleyicilere derin duygular yaşatıyor. “Deli Deli Oldum”, sadece bir ilahi değil, aynı zamanda sanatçı Hasan Bayar’ın müzik dünyasındaki etkileyici varlığını gösteren bir başyapıttır.


Deli deli oldum indir

Deli deli oldum indir

Benzer Yazılar

Son Yazılar