Etsy Satıcıları Dikkat, Dolandırıcılık Uyarısı: Kredi Kartı Bilgilerinizi Koruyun!

Paylaşın

Sevgili Etsy Satıcıları Dikkat,

 • İngilizce: Dear Etsy Sellers, Attention!
 • Arapça: عناية! أيها البائعون في إيتسي الأعزاء
 • Rusça: Уважаемые продавцы Etsy, внимание!
 • Azerice: Sevgili Etsy satıcıları, diqqət!
 • Farsça: عزیزان فروشندگان اتسی، توجه!
 • Yunanca: Αγαπητοί πωλητές του Etsy, προσοχή!
 • Japonca: 亲愛なるEtsyの販売者の皆様、ご注意ください!(Shin’ainaru Etsy no hanbaisha no minasama, go-chūi kudasai!)
 • Çince (Basitleştirilmiş): 亲爱的Etsy卖家,注意!(Qīn’àide Etsy mài jiā, zhùyì!)
 • Korece: 소중한 Etsy 판매자 여러분, 주의하세요! (Sojung-han Etsy panmaeja yeoreobun, ju-i haseyo!)

Son zamanlarda mağaza sahiplerimiz arasında dolaşan bir dolandırıcılık şebekesinin farkındayız. Bu dolandırıcılar, Etsy mesaj kutularınız aracılığıyla sizden e-posta adresinizi isteyerek, sahte bir müşteri destek talebi oluşturuyorlar. Ardından, size güven vermek için yapılmış gibi gözüken bir dizi mesajla sizi kandırıp, kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyorlar.

“Mağazanız geçici olarak askıya alındı” şeklinde bir mesajla karşılaştınız mı.

İlk aşamada, “Mağazanız geçici olarak askıya alındı” şeklinde bir mesajla size ulaşıyorlar. Bu mesajda, garip faaliyetler tespit ettiklerini ve mağazanızın gerçek sahibi olduğunuzu doğrulamak için e-posta adresinizi istediklerini belirtiyorlar. Unutmayın, gerçek Etsy destek ekibi asla bu tür bilgileri mesaj yoluyla talep etmez.

“Tebrikler! Ürününüz satın alındı. e-posta adresinizi bize iletin”.” mesajı aldınız mı?

Aynı dolandırıcılar, başka bir taktikle de sizinle iletişim kurabilirler. Bu sefer, güya bir müşteri tarafından yapılmış gibi görünen bir sipariş bildirimi alırsınız. Ancak, bu bildirimde size bir e-posta gönderebilmeleri için e-posta adresinizi vermeye ikna edilmeye çalışılır. Unutmayın ki, gerçek müşteri destek talepleri ve sipariş bilgileri genellikle Etsy hesabınıza veya kayıtlı e-posta adresinize gönderilir, doğrudan Etsy sohbet kutularında istenmez.

Dolandırıcılar, size kendi hazırladıkları sahte bir Etsy sayfasına yönlendirerek sizi kandırmaya çalışırlar. Bu sahte sayfa, gerçek Etsy sayfasını taklit eder ve sizden kredi kartı bilgilerinizi, güvenlik kodunu ve diğer kişisel bilgilerinizi girmenizi ister. Siz bu bilgileri girdikçe, dolandırıcılar bu bilgileri kullanarak sizin adınıza alışveriş yapabilirler.

Ayrıca, bu dolandırıcılar sizden alışveriş kodlarınızı da talep ederler. Sizi bu aşamada bir SMS doğrulama koduyla kandırarak, bu kodu girmenizi isteyebilirler. Ancak, bu kodun sizin banka kartınızı doğrulamak için kullanılmasıyla, hesabınızdaki parayı ellerine geçirmeye çalışırlar.

ETSY Dolandırıcılarına Karşı Önlemler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 1. Gerçek Etsy destek ekibi hiçbir zaman e-posta adresinizi veya kredi kartı bilgilerinizi mesaj yoluyla istemez.
 2. Şüpheli durumlarda, her zaman Etsy hesabınıza giriş yaparak doğrudan Etsy destek ekibiyle iletişime geçin.
 3. Aldığınız sipariş bildirimleri ve müşteri destek taleplerini dikkatlice kontrol edin. Gerçek bilgiler genellikle Etsy hesabınıza veya kayıtlı e-posta adresinize gönderilir.
 4. Sayfa linklerini kontrol edin. Dolandırıcılar sizi sahte sayfalara yönlendirmek için benzer görünümlü linkler kullanabilirler. Etsy sayfasının URL’sinin “https://www.etsy.com/” ile başlaması gerektiğini unutmayın.
 5. Ayrıca ETSY kullanıcılarına uyarıları ve dikkat edilmesi gereken bilgilerin mesajların ve yorumların yapıldığı blog sayfasını buradan ziyaret edip okumalarını tavsiye ederiz.

Etsy satıcıları olarak, güvenliğimizi korumak ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmak önemlidir. Bu bilgiyi paylaşarak diğer satıcıları da bu tür dolandırıcılıklara karşı bilinçlendirelim.

Sağlıklı ve güvenli satışlar dileriz.

Saygılarımızla,

Bir ETSY Ernis Jewelry Satıcısının Uyarısıdır.


Aşağıdaki yazışmalar ve mailler arasında geçen metinleri buraya paylaşarak insanların bu cümleleri aratıp bizi bulmalarını kolaylaştıracaktır. bu sayfaya ulaştıklarında dolandırılmak üzere olduklarını öğrenip önlemlerini almalarına vesile olmuş olacaktır.

Etsy.com Etsy Mağazam Kapandı: Şikayet var Başlığındaki mağdur.

Etsy.com Etsy Hesabım Askıya Alındı: Şikayet var başlığındaki mağdur.

Etsy.com Hesabım Askıya Alındı :Şikayetvar Başlığındaki mağdur.

“Tebrikler! Ürününüz satın alındı” Mesajıyla gelen dolandırıcılık.


ETSY mesaj kutusuna gelen farklı bir mesaj şu şekilde:

🎉 Cоngrаtulаtiоns! Yоur itеm hаs bееn purchаsеd🎉
🛎 Оrder numbеr: 171463
📆 Dаtе of purchаsе: 25.12.2023
👩Вuyеr: Ümran Özberk
🚛 Dеlivеrу tо: Cennet Mh. Küçükçekmece İstanbul 34290
❓ Whаt shоuld I dо nоw? ❓
You need to ѕеnd your еmаil in this сhаt. Yоu will rесеіvе аn еmаiI from еtѕу.

ETSY kayıtlı E-postaya gelen farklı bir mesaj şu şekilde:

etsy satici dolandiriciligi 12

Dear Seller. This is an automated message from Еtsу technical support. A buyer has paid for your item✅. Please provide your еmаil to this chat to identify the payment📩. Please note. The еmаil is only provided to this technical support chat. The buyer does not have access to it.

E-posta ile size iletilen farklı bir mesaj şu şekilde:

Merhaba, Etsy müşteri desteğine hoş geldiniz
Mağazanız geçici olarak askıya alındı.
Sistemimiz garip faaliyetler yürüttüğünüzü tespit etti.
Dükkanın gerçek sahibi olduğunuza dair şüphelerimiz var. Mağazanızı işletmeye devam etmek için belirli bilgileri doğrulamanız gerekecek.
Çevrimiçi dolandırıcılığın artması nedeniyle hesabınızı derhal onaylamanızı rica ediyoruz.
Lütfen e-posta adresinizi sohbet odasına gönderin.
Müşteri hizmetlerine saygılarımla.

etsy satici dolandiriciligi 1

E-posta ile kredi kartı bilgilerinin ve etsy sitesinin kopyası olduğu kendilerine ait sayfadaki destek bölümünde iletmiş oldukları mesajlar şu şekilde: (ingilizceden çeviri)

Merhaba, Etsy destek hizmetine hoş geldiniz. Banka kartınızı onaylamanız gerekiyor, bunu yapmak için “Doğrula” düğmesini tıklayın ve onaylamak istediğiniz banka kartını ve mağazanın bağlantısını belirtin. (Paraların Maestro uluslararası banka havalesi yoluyla aktarıldığını lütfen unutmayın, bu nedenle karttaki tam bakiyenin yanı sıra kartın son kullanım tarihi ve güvenlik kodu da dahil olmak üzere tüm banka kartı ayrıntılarını vermeniz gerekir).

etsy satici dolandiriciligi 15

Sayın satıcı, ödeme sisteminiz ödeme sistemimizde para transferinin alıcısı olarak tanımlanabilmesi için banka kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Bu veriler kimseye iletilmez ve işlem tamamlanır tamamlanmaz silinir.

Sayın satıcı, kart bakiyesi aynı zamanda kart sahibinin gelişmeye ve onaylamaya yönelik bir prosedürdür. Kimliğinizi bozmak için hesap bakiyenizi girmeniz gerekir. Tüm veriler tamamlandıktan sonra ödeme sistemi mobil bankanıza bir kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirir ve her şey eşleşirse ödeme sistemi hesabı banka kartınıza aktarılır.

Sayın satıcı, lütfen web’den ayrılmayın. Kartınız ödeme sistemi tarafından işleme alınmak üzere kabul edildi; bu 5 ila 7 dakikada sağlanır; İşlem tamamlandığında ödemenizi takip eden adımlar hakkında sizi bilgilendireceğiz; pencereyi kapatmayın.

Doğrulamada banka kartı bağlayabilmeniz için kartınızda en az 4500 TL bakiye olması gerekmektedir. Başka bir kart kullanabilir veya kart bakiyenize yükleme yapabilirsiniz.

Evet, sitede bekleyin, bilgileri işliyoruz, 10 dakikadan fazla sürmeyecek.

Son iki hafta içinde internetten alışveriş yaptığınız mı?

etsy satici dolandiriciligi 13
etsy satici dolandiriciligi 14
etsy satici dolandiriciligi 16
etsy satici dolandiriciligi 19 1

İNGİLİZCE METNİ:

Hello, welcome to Etsy customer support. You need to confirm your bank card; to do this, click the “Verify” button and specify the bank card you want to confirm, along with the store’s link. (Please note that money is transferred internationally via Maestro bank transfer, so you need to provide all bank card details, including the full balance on the card, expiration date, and security code.)

Dear seller, you are entering your bank card details to identify your payment system as the recipient of the money transfer in our payment system. These data are not transmitted to anyone and are deleted as soon as the transaction is completed.

Dear seller, the card balance is also a procedure for developing and confirming the identity of the cardholder. To verify your identity, you need to enter your account balance. After all the details are completed, the payment system performs an identity verification process to your mobile bank, and if everything matches, the payment system transfers the funds to your bank card.

Dear seller, please do not leave the web. Your card has been accepted for processing by the payment system; this will be provided within 5 to 7 minutes; when the transaction is complete, we will inform you about the steps following your payment; do not close the window.

To link your bank card in verification, there must be a minimum balance of 4500 TL on your card. You can use another card or make a deposit to your card balance.

Yes, wait on the site; we are processing the information; it will take no more than 10 minutes.

Have you shopped online in the last two weeks?


BU TİP DOLANDIRICILARA DİKKAT EDİN!

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar