Dünyadaki İlk Film Festivali ve Türkiye’deki İlk Yarışma

Paylaşın

Soru: Dünyadaki ilk film festivali ne zaman ve nerede yapılmıştır?

Cevap: Dünyadaki ilk film festivali 6 Ağustos 1932 ile 21 Ağustos 1932 tarihleri arasında Venedik’te yapılmıştır. Bu festival, turizm akımını artırmak amacıyla planlanmış ve ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya gibi ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Soru: Dünyadaki ilk film festivalinde hangi ödüller verilmiştir?

Cevap: Dünyadaki ilk film festivalinde, yarışma kategorileri belirlenmiş olmasına rağmen ödül verilmemiştir. Ancak festival kapsamında en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en eğlendirici film ve en hayalperest film gibi kategorilerde seçimler yapılmıştır.

Soru: Türkiye’deki ilk film festivali ne zaman ve hangi ödüller verilmiştir?

Cevap: Türkiye’deki ilk film festivali, 1948 yılında Yerli Film Yapanlar Cemiyeti tarafından “Yerli Film Müsabakası” adıyla düzenlenmiştir. En başarılı film “Unutulan Sır” seçilmiş, en iyi kadın oyuncu ödülünü Nevin Aypar, en iyi erkek oyuncu ödülünü ise Kadri Erdoğan almıştır.

Soru: İlk çevrim içi çocuk film festivali ne zaman ve kim tarafından düzenlenmiştir?

Cevap: İlk çevrim içi çocuk film festivali, 2020 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilmiştir. 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda film gösterimleri, konserler ve söyleşilerle çevrim içi olarak yapılmıştır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar