Uzaya İlk Ticari Uçuş – SpaceX Crew Dragon ile Gerçekleştirildi

Paylaşın

30 Mayıs 2020 tarihinde, Amerika’da Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firması tarafından Crew Dragon uzay mekiği ile ilk insanlı ticari uçuş gerçekleştirildi. Uzay yolculuğu, tarihte Yuri Gagarin ile başlayan insanın uzaya seyahati geleneğinin devamı niteliğindeydi. Uçuş, NASA ile işbirliği içerisinde planlanmış ve başarıyla tamamlanmıştır.

Uzaya Ilk Ticari Ucus 4

Neden Uçuş Ertelendi?

İlk deneme 27 Mayıs tarihinde planlanmıştı ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuş ertelenmişti. Çarşamba günü ise hava koşulları yine riskli görüldüğü için uçuş 16 dakika kala tekrar ertelenmiştir.

Uzaya Ilk Ticari Ucus

Uçuş Planı ve Süresi

Crew Dragon uzay mekiği, NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) varış için 19 saat sürede uçacaktır. Astronotların ISS’de 30-120 gün arasında kalması planlanmaktadır. Dönüş süresi ise 1 ay ile 4 ay arasında değişecektir.

SpaceX ve NASA İşbirliği

SpaceX, NASA’dan 3 milyar dolar üzerinde destek alarak bu uçuşu gerçekleştirdi. Bu işbirliği, NASA’nın 2011 yılından bu yana uzaya insan göndermemesinin ardından gerçekleşen ilk uzay uçuşudur.

Uzaya Ilk Ticari Ucus 2

SpaceX Nedir?

SpaceX, Elon Musk tarafından 2002 yılında “uzay taşımacılığının maliyetini düşürerek Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak” hedefiyle kurulmuş bir şirkettir. Uçuşun başarısı, SpaceX’in Mars ve Ay’a insan gönderme hedeflerine ulaşmak için attığı önemli bir adımdır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar