Dünya Tarihinde İlkler: İlk Kilise, İlk Televizyon, İlk Üniversite ve İlk Bulaşık Makinesi Hakkında Özet Bilgiler

Paylaşın

Dünyanın İlk Kilisesi

dunyanin ilk tapinagi

Dünya tarihinde gerçekleşen ilklerin birçoğu oldukça ilginçtir. Bu yazıda, dünyadaki ilk kilise, ilk televizyon, ilk üniversite ve ilk bulaşık makinesi gibi ilkler hakkında özet bilgi bulacaksınız. İlk olarak, dünyadaki ilk yapılan kilise Türkiye sınırları içinde bulunmaktadır. Antakya’da bulunan St. Pierre kilisesi, Hz. İsa’ya inanan Hristiyanlara “Hristiyan” adının ilk kez verildiği yer olarak da bilinir.

Dünyanın İlk Televizyonu

dunyanin ilk televizyonu baird tv

John Logie Baird tarafından icat edilen ilk televizyon, 1926 yılında bir lavabo ve bir çaydanlık kullanılarak mekanik olarak üretilmiştir. Elektronik televizyonlara göre oldukça basit bir tasarıma sahip olan bu televizyon, tarihte önemli bir buluş olarak yerini almıştır.

Dünyanın İlk Üniversitesi

Dunyadaki Ilk Universite Keyruvan Universitesi

Emevi Devleti sınırları içerisinde, ilk defa 859 yılında yapılan Keyruvan Üniversitesi dünyanın ilk üniversitesidir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinde de benzer kurumların olduğu bilinmektedir ancak Keyruvan Üniversitesi, tarihte ilk üniversite olarak kaydedilmiştir.

Dünyanın İlk Bulaşık Makinesi

ilk bulasik makinesi

Dünyadaki ilk bulaşık makinesi, 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana eyaletinde Bayan W. A. Cochran tarafından icat edilmiştir. Patentini ise 1880 yılında Joel Houghton almıştır. Bu buluş, ev işlerinde büyük kolaylık sağlamış ve zaman kazandırmıştır.

Bu ilginç tarihi ilkler hakkında kısa bir bilgi özeti sunan yazımız, dünyanın ilk kilisesinden ilk bulaşık makinesine kadar birçok ilginç konuya değinmektedir.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar