Dünyadaki ilk Borsa Nerede Kuruldu? Borsanın Tarihi Hakkında Önemli Bilgiler

Paylaşın

Dünyadaki ilk borsanın nerede kurulduğu ve borsa tarihi ile ilgili önemli bilgiler içeren bu yazıda, borsa ile ilgili birçok sorunun cevabı bulunmaktadır. İlk borsa, Roma İmparatorluğu döneminde Dioeletianus’un enflasyonla mücadele için belirlediği satış bedelleriyle başlamıştır ve bu bedeller taş bloklar üzerine kazınarak yayınlanmıştır. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Aizanoi antik kenti, dünyadaki ilk borsa özelliği taşımaktadır.

Günümüzde borsa sistemi, ilk kez milattan sonra 250 yılında kurulan gıda pazarından sonra gelişmiştir. İlk borsa işlemleri de aynı dönemde başlamış ve enflasyonla mücadele edilmiştir. Bugün ise, Borsa İstanbul büyük işlem hacimleriyle işlem yapılmaktadır.

dunyanin ilk borsasi
İlk borsanın kurulduğu yer: Aizanoi antik kentiGit

Dünyadaki ilk borsa binası ise 1613 yılında Amsterdam’da açılmıştır. Ancak Aizanoi antik kenti, dünyada en sağlam olarak kalan en eski olan Zeus Tapınağı, stadyum, tiyatro, hamam, sütunlu cadde ve ilk borsayı barındırmaktadır. Bu nedenle, Aizanoi antik kenti turistlerin ilgisini çekmektedir ve 2. Efes olarak da bilinir.

Borsa Osmanlıya 19. yüzyılda gelmiştir ve İstanbul’da faaliyet gösteren menkul kıymetler borsası genel olarak “Osmanlı Borsası” olarak bilinir. 1873 yılında aldığı unvanla “Dersaadet Tahvilat Borsası” adını alan Osmanlı Borsası, tarihteki borsalar arasında önemli bir yere sahiptir.

Bu yazıda borsa ile ilgili birçok konu ele alınmış ve her sorunun cevabı verilmiştir. Dünyadaki ilk borsanın nerede kurulduğu, ilk borsa binasının nerede olduğu, Osmanlı Borsası gibi tarihteki borsalar hakkında bilgi edinmek isteyenler için bu yazı oldukça faydalı olacaktır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar