Yeni Tip Denizaltı Projesi: Türk Savunma Sanayisinde Dönüm Noktası

Paylaşın

Yeni Tip Denizaltı Projesi: Türkiye’nin Savunma Sanayisinde Önemli Bir Adım

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ulusal ve uluslararası sulardaki yıldızı olmaya aday 6 yeni denizaltı ile Türkiye, dünya standartlarında savunma teknolojilerine kavuşuyor. Yeni Tip Denizaltı Programı, yerli firmaların ürünlerinin kullanımı ile savunma sanayisinde önemli bir dönüşüme öncülük ediyor.

Yerli Üretim: Piri Reis Denizaltısı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında üretilecek denizaltılar, Kocaeli’deki Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşa ediliyor. Proje ile Türkiye, yerli üretim kapasitesini arttırarak savunma sanayisinde güçlü temeller oluşturuyor.

07 2022 06 Mayis 11 AA 27969502 750

Denizaltı Teslimleri: Planlı ve Sürekli

Her bir denizaltının teslimi; 42 ay inşa ve donatım, 9 ay Liman Kabul Testi (HAT) ve 11 ay Deniz Kabul Testi (SAT) olmak üzere 62 ay sürecektir. İlk denizaltı 2022, diğer 5 tanesi de 12’şer aylık fazlarla olmak üzere 2027’de tamamlanacaktır. Planlı ve sürekli denizaltı teslimleri, Türkiye’nin deniz gücüne kalıcı bir katkı sağlayacak.

typ214 tr contribution

Yakıt Pil Teknolojisi: Havadan Bağımsız Tahrik Kabiliyeti

Yeni Tip Denizaltılar, yakıt pili teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyeti özellikleri ile Türk Deniz Kuvvetleri için bir ilk olacak. Bu teknoloji, denizaltıların daha uzun süreli ve daha sessiz seyir yapmalarını sağlayacak ve operasyonel kabiliyetlerini arttıracak.

Uzmanlık ve Teknolojik Altyapı: Üniversiteler ve Yetenekli Alt Yüklenicilerin Katkısı

Yeni Tip Denizaltı Projesi, üniversitelerin ve yetenekli alt yüklenicilerin desteği sayesinde ortaya çıkan yeni alan uzmanlıkları ve teknolojik altyapılar ile Türk savunma sanayisinde önemli bir etki yaratıyor. Bu proje, Türkiye’nin savunma sanayisinde yerli üretim kapasitesini arttırmak için giriştiği önemli bir adımdır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar