Milli Gemi Projesi: MİLGEM

Paylaşın

MİLGEM, Türkiye’nin denizde milli gemi projesi olarak ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştirdi.

Dışa Bağımlılığı Azaltan Proje

Gemi tasarımı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılığı azaltan proje kapsamında askeri tersaneler ile özel sektördeki gemi tasarım, inşa imkanları ve kabiliyetlerin entegrasyonu suretiyle, özel sektörün harp gemisi inşası alanında gerekli bilgi birikimi, tecrübe ve altyapı ile donatılması sağlandı.

Milli Olarak Tasarlanan Gemiler

Proje kapsamında milli olarak tasarlanan ve inşa edilen gemilerden TCG Heybeliada 2011 yılında, TCG Büyükada 2013 yılında, TCG Burgazada 2018 yılında ve TCG Kınalıada 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine alındı.

Fırkateyn Sınıfı Gemiler

Projenin korvet sınıfı olan ilk dört gemisinden farklı olarak beşinci gemi olan TCG İstanbul’dan itibaren gemilerin hava savunma kabiliyetini de içeren fırkateyn sınıfı olacak şekilde inşasına devam ediliyor.

MİLGEM Projesi Nedir?

MİLGEM projesi, Türkiye’nin milli gemi projesi olarak bilinmektedir. Projenin amacı, Türk Donanması’nın ihtiyaçlarını karşılamak için yerli kaynaklar kullanılarak korvet ve fırkateyn tiplerinde askeri gemi tasarımı, mühendisliği ve inşasını gerçekleştirmektir.

Milli Gemi Projesi MILGEM 2.jpg

MİLGEM Projesi Hangi Tersane Tarafından Yapılıyor?

MİLGEM Projesi, İstanbul Tersane Komutanlığı tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında özel sektörün gemi tasarım, inşa ve sistem entegrasyon kabiliyetleri ile askeri tersanelerin bir araya gelerek birlikte çalışmasıyla milli bir gemi projesi oluşturulmuştur.

MİLGEM Projesi Kaç Gemiden Oluşuyor?

MİLGEM Projesi kapsamında toplam 8 adet gemi üretilmesi planlanmaktadır. İlk dört gemi korvet sınıfında iken sonraki dört gemi fırkateyn sınıfında üretilmektedir. Proje kapsamında şu ana kadar 4 gemi üretilerek Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edilmiştir.

Milli Gemi Projesi MILGEM

Türkiye’nin Kaç Adet Milli Gemisi Var?

Türk Deniz Kuvvetleri, son yıllarda milli savunma sanayisinin geliştirilmesi kapsamında birçok yerli gemi projesini hayata geçirmiştir. 2011 yılından bu yana farklı sınıflarda toplam 37 adet milli gemi Türk Donanması envanterine dahil edilmiştir. Bu gemiler arasında MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen korvet ve fırkateyn sınıfı gemiler de bulunmaktadır.

MİLGEM Projesi Ne Zaman Tamamlanacak?

MİLGEM Projesi kapsamında toplam 8 adet gemi inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje, 3 tersane tarafından 3 geminin eş zamanlı olarak 36 ay içinde inşa edecek.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar