Ukrayna’da Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçlarının Rolü ve 2022 Rusya İstilası

Paylaşın

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Bayraktar TB2 İHA’larını Kullanmaya Başladı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, 2019’da 6 Bayraktar TB2 ve 3 yer kontrol istasyonu satın aldı. Hava araçlarının başarılı bir şekilde kullanılmasının ardından Ukrayna Deniz Kuvvetleri 5 Bayraktar TB2 sipariş etti ve ilk TB2’yi Temmuz 2021’de teslim aldı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri envanterinde 12 adet TB2 olduğunu ve 24 adet daha almak istediklerini açıkladı.

Bayraktar TB2, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Tarafından Donbas’ta Aktif Olarak Kullanıldı

9 Nisan 2021’de Ukrayna, Bayraktar TB2’yi keşif ve gözlem amacıyla Donbas üzerinde kullanarak hava aracını ilk kez aktif bir çatışma bölgesinde kullanmış oldu. Ekim 2021’de Bayraktar TB2, Rus ayrılıkçı kuvvetlerine ait bir D-30 obüsünü etkisiz hale getirdi.

Bayraktar TB2, 2022 Rusya’nın Ukrayna’yı İstilası Sırasında Aktif Olarak Kullanıldı

2022 Rusya’nın Ukrayna’yı istilası sırasında Bayraktar TB2’ler aktif olarak rol oynadı. Savaşın ilk gününde Rusya Savunma Bakanlığı, 4 TB2 SIHA’yı imha ettiklerini iddia etti ancak bu iddia ne Ukrayna tarafından ne de bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Ayrıca imha edilen TB2’lere ait herhangi bir video ya da fotoğraf yayınlanmadı. 27 Şubat 2022’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Herson bölgesinde Bayraktar TB2 tarafından vurulan bir Rus askeri konvoyunun videosunu paylaştı. Silahlı Kuvvetler tarafından yayınlanan video görüntülerine göre, TB2 insansız hava araçları, bir tank ve karadan havaya füze sistemleri de dahil olmak üzere Rus askeri araçlarını başarıyla imha etti. Ayrıca TB2’nin iki Rus yakıt trenini de imha ettiği bildirildi.

Bayraktar TB2, Rus Hava Savunma Sistemlerine Odaklandı

Bayraktar TB2, Rus Hava Savunma Sistemlerine Odaklandı

Çatışma sırasında TB2 SİHA özellikle hava savunma sistemlerine odaklandı. TB2, 13 Mart itibarıyla 1 adet Pantsir-S1, 1 adet 9K37 Buk dahil olmak üzere 8 adet hava savunma sistemini imha etmiştir. Bunun yanı sıra TB2, 5 kundağı motorlu top, 2 lojistik malzeme taşıyan tren, 2 komuta kontrol merkezi, 1 Çok Namlulu Roketatar, 24 Askeri araç, kamyon ve cipi imha etmiştir.

7 Mayısta Yılan adasına asker indiren bir Rus Mi-8 helikopterini bir Tor hava savunma sitemini ve iki Raptor sınıfı devriye botunu imha etmiştir.

Bayraktar TB2’nin Ukrayna’da Popülaritesi

Bayraktar TB2, Ukrayna’nın Rusya ile yaşadığı çatışmalarda büyük bir etki yarattı ve bu da SİHA’nın Ukrayna’da popüler hale gelmesine yol açtı. Bu popülerlik, hatta TB2 hakkında bir şarkının yazılmasına kadar ilerledi.

Bayraktar TB2’nin Şarkıya Konu Olması

Savaş sırasında Ukrayna’da yazılan “Bayraktar” adlı şarkı, Rus ordusuna ve istilaya karşı açıkça hakaretler içeriyordu. Şarkının sözleri, Bayraktar TB2’nin etkisine ve Ukrayna askerlerinin bu SİHA’yı kullanarak Rus kuvvetlerine karşı zaferler kazanmasına odaklandı.

Bayraktar TB2’nin Şarkısı

Rusya’nın Bayraktar Şarkısına Tepkisi

Ukrayna’da yazılan “Bayraktar” şarkısı, Rusya’da büyük bir tartışma yarattı. Şarkı, Rus ordusuna açıkça hakaretler içerdiği için Rusya’da büyük bir tepkiyle karşılandı.

Moskva’nın Batışı ve Bayraktar TB2 İddiası

Ukrayna, 13 Nisan 2022’de Rusya’ya ait kruvazör Moskva’yı batırdı ve savunma sistemlerinin Bayraktar TB2 tarafından aldatıldığı iddia edildi. Bu iddia, TB2’nin etkisini bir kez daha gösterdi ve halk arasında popülerliğini artırdı.

TB2’lerin Ukrayna’ya Hibe Edilmesi Kampanyaları

Savaş sırasında, Litvanya, Norveç, Polonya, Kanada ve Letonya’da halk tarafından Bayraktar TB2’leri Ukrayna’ya hibe etmek üzere çeşitli bağış kampanyaları düzenlendi. Baykar firması da bu kampanyalara karşılık olarak ücretsiz olarak TB2’leri Ukrayna’ya hibe etti.

Bayraktar TB2’lerin Etkinliğinin Azalması ve İmha Olan Araçlar

Rusya’nın hava savunma sistemlerini etkili bir şekilde kullanmaya başlamasıyla birlikte, Bayraktar TB2’lerin etkinliği azalmaya başladı. Ukrayna’nın elinde kaç tane aktif Bayraktar kaldığı bilinmemektedir ve Ocak 2023 itibarıyla 14 adet Bayraktar TB2’nin imha olduğu doğrulandı.

Ukrayna Güvenlik Servisi’nin Bayraktar TB2 Alımı

Baykar firması, Ukrayna Güvenlik Servisi’ne iki adet Bayraktar TB2’yi ücretsiz olarak hibe etti. Bu alım, TB2’nin Ukrayna’daki önemini ve popülaritesini bir kez daha gösterdi.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar