Türkiye’de SAT-2 Tipi Şap Virüsü Alarmı: Hayvan Pazarları Kapatıldı, Hayvan Hareketleri Yasaklandı

Paylaşın

Türkiye’deki SAT-2 Şap Virüsü Alarmı ve Alınan Tedbirler

Geçmişte Türkiye’de meydana gelen SAT-2 tipi şap virüsü alarmı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle kontrol altına alınmıştı. Bu virüsün hayvanlarda yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli önlemler alınmıştı. İthalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklanmıştı. Ayrıca, ülke genelindeki hayvan pazarları kapatılmış ve veteriner hekimlerin izinleri iptal edilmişti.

elazigda sat 2 tipi sap virusu alarmi 9857a937

Tarım ve Orman Bakanlığı Şap Virüsüne Karşı Tedbirler Aldı: Para Cezası ve Aşı Çalışmaları Yürütüldü

Tarım ve Orman Bakanlığı, hastalığın yayılmasını önlemek için sıkı tedbirler almıştı. Tedbirlere uymayanlara para cezası uygulanacağı da açıklanmıştı. Ayrıca, çiftçilere de aşı çalışmalarına başlandığı ve virüsün SAT-2 olduğu belirtilmişti. Aşı çalışmaları özel sektör ve devlet eliyle yapılmış ve üretimi tamamlandığında sahaya verilmişti.

Şap hastalığının kontrol altına alınması örnek teşkil ediyor.

Bu önlemler sayesinde, ülkemizdeki şap hastalığının bu türü kontrol altına alınmış ve ileri tarihlerde de hayvanlarda görülen hastalıkların yayılmasını önlemek için alınacak tedbirler için bir örnek teşkil etmiştir.

elazigda sat 2 tipi sap virusu alarmi 1 98302

Tarım ve Orman Bakanlığı Şap Virüsüne Karşı Tedbirler Aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin farklı illerinde görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle hayvan pazarlarını kapatmış ve hayvan hareketlerini yasaklamıştır. İthalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki hayvan hareketleri yasaklanmış ve çiftçilere aşı çalışmalarına başlandığı bilgisi verilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla sıkı tedbirler almış ve tedbirlere uymayanlara para cezası uygulanacağını duyurmuştur.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar