Edebiyat Tarihi Konusunda Bilinmesi Gereken ilkler

Paylaşın

Don Kişot ilk roman mı?

Don Kişot, dünya edebiyat tarihinde ilk modern roman olarak kabul edilir. Ancak dünyanın ilk romanı, Cervantes’ten tam 600 yıl önce, yaklaşık 1010 yılında Japonya’da bir saray nedimesi olan Murasaki Shikibu tarafından yazılmıştır.

donkisot
 1. Dünya edebiyatında ilk roman nedir?

Dünya edebiyatında ilk roman, yaklaşık 1010 yılında Japonya’da Murasaki Shikibu tarafından yazılan “Genji’nin Hikayesi” olarak kabul edilir. Don Kişot aslında ilk modern romandır.

 1. Türk edebiyatının ilk romanı nedir?

Türk edebiyatının ilk romanı, Namık Kemal’in “İntibah” adlı eseridir.

 1. Dünyada ve Türklerde yazılan ilk kitap nedir?

Osmanlı İmparatorluğu’nda Arap harfleriyle Türkçe kitapların basımevinde basılış tarihi, İhsan Sungu tarafından 31 Ocak 1729 olarak belirlenen “Vankulu Lügati”dir.

 1. Dünya klasiklerinden ilk roman nedir?

Dünya klasiklerinden ilk roman, 16. yüzyılda Rönesans’tan sonra Giovanni Boccaccio tarafından yazılan “Dekameron” olarak kabul edilir. Miguel de Cervantes’in “Don Kişot”u ise roman türünün ilk başarılı örneği olarak kabul edilir.

 1. İlk modern roman nedir?

Oğuz Atay’ın 1972’de yayınlanan “Tutunamayanlar” adlı romanı bazı edebiyat çevreleri tarafından ilk modernist roman olarak kabul edilirken, bazılarına göre Attila İlhan’ın 1953’te yayınlanan “Sokaktaki Adam”ı ilk modernist roman kabul edilir.

 1. İlk çeviri roman nedir?

Edebiyatımızda ilk çeviri roman, Fenelon’un “Telemaque’un Maceraları” adlı yapıtıdır.

Edebiyat:

 • İlk teori kitabı nedir? Edebiyat eleştirmenleri René Wellek ve Austin Warren’ın yazdığı “Edebiyat Teorisi” adlı eser, ilk sistematik edebiyat teorisi olarak kabul edilir.
 • İlk hikâye nedir? İtalyan yazar Giovanni Boccaccio’nun Decameron adlı eseri, bilinen ilk öykü örneği olarak kabul edilir.
 • İlk şiirler nelerdir? Şiir, Sümerlerin Gılgamış Destanı’na kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. İlk şiirler, Çince’de olduğu gibi halk şarkılarından ya da Sanskritçe Vedalar, Zerdüştlük inancının Gataları ve Homeros’un “İlyada” ya da “Odysseia”sı gibi destanların yeniden sözlü anlatım ihtiyacından ortaya çıkmıştır.
 • Dünya Klasikleri isimleri nelerdir? Nana / Emile Zola, Suç ve Ceza / Dostoyevski, Sokrates’in Savunması / Platon, Madam Bovary / Gustave Flaubert, Don Kişot / Cervantes, Kamelyalı Kadın / Alexandre Dumas Fils, Anna Karenina / Tolstoy, Platon’un Devlet adlı eseri, dünya klasikleri arasında yer alır.
 • İlk edebi romanlar nelerdir? İlk çeviri roman: Tercüme-i Telemak (Fenelon) (1862), Yusuf Kâmil Paşa. İlk yerli roman denemesi: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat (1872), Şemsettin Sami. İlk edebî roman: İntibah (1876), Namık Kemal. İlk realist roman denemesi: Araba Sevdası (1898), Recaizade Mahmut Ekrem.
 • İlk romanlar nelerdir? Türk edebiyatının ilkleri: İlk yerli roman – Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat / Şemseddin Sami, İlk edebi roman – İntibah / Namık Kemal, İlk Batılı eser – Aşk-ı Memnu / Halid Ziya Uşaklıgil, İlk realist roman – Araba Sevdası / Recaizade Mahmut Ekrem, İlk psikolojik roman – Eylül / Mehmet Rauf.

Genel:

 • Dünyada ilk kitap nedir? Dünyadaki yazılan ilk kitap, Kuzeybatı Çin’de bulunmuş ve M.S. 868 yılında yazılmış olan “Diamond Sutra” adlı eserdir.

İlk Türk yazar kimdir?

 • Yollug Tigin veya Ay Kağan, Türkçenin Tonyukuk’tan sonra bilinen ilk yazarı ve İkinci Göktürk Kağanlığı’nın 5. kağanıdır.

Türk edebiyatının ilk eseri nedir?

 • Orhun yazıtları, Türklerin en eski yazılı eserleridir ve Türk tarihinin ve edebiyatının ilk yazılı ürünleri olarak kabul edilir.

İlk şiir kitabı nedir?

 • Nazım Hikmet’in ilk şiir kitabı olan “Güneşi İçenlerin Türküsü”nün 1928’de Bakü’de basıldığı düşünülür, ancak kitap koleksiyoncusu Haluk Oral, Nazım’ın ilk şiir kitabının “Dağların Havası” olduğunu iddia ediyor.

İlk psikolojik roman nedir?

 • Mehmet Rauf’un “Eylül” romanı, Türk edebiyatında ilk psikolojik roman ve bireyin öznel yaşantısını doğrudan konu alan ilk roman olarak kabul edilir.

Hikayeyi ilk kim buldu?

 • Giovanni Boccaccio, 16. yüzyılda yazdığı “Decameron Hikayeleri” adlı eseriyle, hikayeye bugünkü anlamda ilk edebi kimliği kazandıran İtalyan yazar olarak kabul edilir.

İlk eleştiriyi kim yazdı?

 • Namık Kemal’in “Lisan-ı Osmanînin Edebiyatı Hakkında Bazı Mülâhâzâtı Şâmildir” yazısı, Ziya Paşa’yı eleştiren “Tahrib-i Harabat” ve “Takip” yazıları, Türkiye’deki ilk eleştiri örnekleridir.

Tarihteki ilk kitabı kim yazdı?

 • Dünyada yazılan ilk kitap, Kuzeybatı Çin’de 868 yılında bulunmuş olan “Diamond Sutra” adlı kitaptır. Kitap, Buda’nın öğrettiği bilgilerden oluşuyordu ve Buda’nın ağzından, müritlerinden biri olan Subhuti’ye söylenen sözleri ve öğütleri içeriyordu.

Türk dünya klasikleri nelerdir?

 • “Acımak” ve “Çalıkuşu” (Reşat Nuri Gültekin),
 • “Aşk-ı Memnu” (Halid Ziya Uşaklıgil),
 • “Araba Sevdası” (Recaizade Mahmud Ekrem),
 • “Kürk Mantolu Madonna” ve
 • “Kuyucaklı Yusuf” (Sabahattin Ali) ve
 • “Sinekli Bakkal” (Halide Edip Adıvar) Türk dünya klasikleri arasında sayılabilir.

Benzer Yazılar

Son Yazılar