Dünyanın İlk Konteyner Şehri Nerede?

Paylaşın

Dünyanın İlk Konteyner Şehri Öncüpınar

2012 yılında Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’nin Kilis sınırında bulunan Öncüpınar, dünyanın ilk konteyner şehri olarak inşa edilmiştir.

Çift Katlı Konteynerlerle Yapılan Şehir

Öncüpınar Konteyner Şehri, çift katlı konteynerler kullanılarak yapılmıştır ve 26.000 kişi kapasiteli olarak tasarlanmıştır. Şehir, 100.000 metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir ve 2012 yılında tamamlanmıştır.

Vali Süleyman Tapsız’ın Açıklaması

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 2012 Mart ayında tamamlanan Öncüpınar Konteyner Kenti’nin 2.000 konteynerde 15.000 Suriyeli’yi barındırdığını açıklamıştır. 2014 yılında başlatılan genişleme çalışmaları ile kamp alanı 100.000 metrekare daha artırılarak kapasitesi 26.000 kişiye çıkarılmıştır.

Dünya Çapında Bir İlke İmza Atıldı

Öncüpınar Konteyner Şehri, dünya çapında bir ilke imza atarak modern bir yapıya sahip olmuştur. Vali Tapsız, ek alan üzerinde inşa edilecek konteynerlerin valilik tarafından projelendirilerek hem alan hem kullanım hem de altyapı masrafları bakımından azami verimlilik hesapları ile dizayn edildiğini belirtmiştir.

Genişleme Çalışmaları

Ek alan üzerinde inşa edilecek yeni çift katlı konteynerler, AFAD tarafından TOKİ aracılığı ile yaklaşık 14 milyon TL bedelle ihale edilmiştir. 2015 Mart ayında tamamlanması planlanan genişleme çalışmaları sonucunda Öncüpınar Konteyner Kenti, dünyanın en modern konteyner kenti olarak hizmete girecektir.

dunyada ilk konteyner sehir 1425998516 1903

Kuveyt Merkezli IICO Kurumu’nun Rolü

Konteyner montaj çalışmaları yüzde 50 oranında tamamlanan bin 250 adet çift katlı konteyner, Kuveyt merkezli IICO (International Islamic Charitable Organization) kurumu tarafından İHH aracılığı ile ihale edilmiştir. Bu sayede Öncüpınar Konteyner Kenti genişleme projesi tamamlandığında dünyanın en modern konteyner şehri olacak.

Dünyadaki İlk Konteyner Şehir: Suriyeli Mültecilerin Öncüpınar’daki Yeni Yuvası

Kapasitesi 26 Bin Kişi: Çift Katlı Konteynerlerle İnşa Edilen Mini Şehir

Dönemin Valisi Süleyman Tapsız’ın Açıklamaları: Öncüpınar Konteyner Kenti Hakkında Bilinmeyenler

Dünyada İlk Defa Uygulanan Modern Yapı: Öncüpınar Konteyner Kenti

Genişleme Çalışmalarıyla Dünya’nın En Modern Konteyner Kenti Olacak: Öncüpınar Projesi

Kaynak: Haber 7

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar