Dünyadaki İlk Çay Demleme Yarışması 2012 Yılında Rize’de Yapıldı

Paylaşın

Rize Belediye Başkanı Türk Çayının Kalitesine Dikkat Çekti

2012 yılında Rize’de gerçekleştirilen “Dünyadaki İlk Çay Demleme Yarışması” büyük ilgi gördü. Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yarışmanın birincisi, 12.000 TL değerinde 1 ton kuru çay kazandı. Hafta boyunca yapılan elemeler sonucunda finale kalan altı yarışmacı, Rize Belediyesi Yaz Spor Şenliği’nde birincilik için yarıştı.

Yarışmada Birinci Olan Yarışmacıya 1 Ton Kuru Çay Hediye Edildi

Jürinin, çayları tadarken servis şekillerine de dikkat ederek puanlama yaptığı yarışma sırasında Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Türk çayının dünyanın en kaliteli çayı olduğunu ve dünya çay piyasasında hak ettiği yeri alacağına inandığını söyledi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, en iyi çayın tozlu çaydan demlendiğini ve çay yıkama işleminin yanlış bir uygulama olduğunu belirtti.

Çay Demleme Yarışmasının Amacı Türk Çayını Dünya Piyasasında Tanıtmak

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ise üretim ve sanayi aşamasında Türk çayının dünyanın en kaliteli çayı olduğunu, ancak tanıtımının yetersiz kaldığını ifade etti. Bu tip yarışmaların Türk çayını dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini ve hazırladıkları Avrupa Birliği projesi ile çay demleme ve servis uzmanları yetiştireceklerini söyleyen Erdoğan, bu insanları Türkiye’nin dört bir yanına göndereceklerini açıkladı.

Yarışmanın birincisi Murat Alhan, ikincisi Servet Turhanlı ve üçüncüsü Şenol Sandıkçı seçildi. Birinci olan yarışmacıya 1 ton, ikinciye 250 kilogram ve üçüncüye 200 kilogram kuru çay hediye edildi. Ayrıca, “Bir Çay Daha Lütfen” isimli kitabı ile Türk çayının tanıtımına katkıda bulunan ABD’li yazar Katharine Branning, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tarafından fahri hemşehrilik beratı ile ödüllendirildi.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar