Dünyadaki İlk ATM: ATM Nedir? Tarihi ve Günümüz Bankacılık Faaliyetleri

Paylaşın

İlk ATM’yi kullanan kişi kimdir?

1967 yılında Londra’daki Barclays bankasının Enfield şubesinde hizmete giren ilk ATM’den para çeken kişi Reg Varney’dir. Reg Varney, talk show programlarıyla tanınan bir isimdir ve madeni birlikler halinde 5 sterlin çekmiştir.

dunyanin ilk atmsi 2

ATM nedir?

ATM (Automatic Teller Machine), bireysel olarak bankacılık işlemlerinin yapıldığı cihazlardır. Türkiye’de İş Bankası tarafından 1982 yılında hizmete açılan ilk ATM’ler ile günümüzde eft, havale, para çekme ve para yatırma işlemleri, kredi kartı ödeme, bakiye sorgulama ve fatura ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Yeni nesil ATM cihazları ise telefon uygulamaları ile eşleşen ve barkod okuma özelliği ile hızlı şekilde para çekme işlemleri yapabilmektedir.

İlk bankamatik hangi şirket tarafından tasarlanmıştır?

John Shepherd-Barron, ilk otomatik vezne makinesi olarak tasarladığı bankamatik ile ilgili bir anlaşmazlık yüzünden bu cihaz ünvanı Barclays bankası tarafından alınmıştır. İlk model olarak 1967’de Londra’da yapılan cihaz, PIN (kişisel kimlik numarası) kodlarını kullanmıştır. Ancak manyetik kodlama o zamanlar gelişmediği için günümüze göre daha az güvenliydi.

Günümüzde ATM’lerde hangi işlemler yapılabilmektedir?

Günümüzde ATM’ler ile eft, havale, para çekme ve para yatırma işlemleri, kredi kartı ödeme, bakiye sorgulama ve fatura ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Yeni nesil ATM cihazları ise telefon uygulamaları ile eşleşen ve barkod okuma özelliği ile hızlı şekilde para çekme işlemleri yapabilmektedir.

Hangi banka dünyanın önde gelen büyük finans grubu şirketlerinden biridir?

Barclays bankası, dünyanın önde gelen büyük finans grubu şirketlerinden biridir. Barclays, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu, Latin Amerika, Avustralya, Asya ve Afrika’da çalıştığı yaklaşık adede yakın ülkede faaliyetlerine devam etmektedir ve 300 yıldır banka ve finans sektöründe faaliyet göstermektedir.

Para Çekme Makinesinin İcadı ve Mucidi John Shepherd Barron

dunyanin ilk atmsi
John Shepherd Barron tarafından icat edilen ve bugün dünyada kullanımda olan 1.7 milyon ATM'nin fikir babası olan para çekme makinesinin mucidi, Barclays bankası çalışanıydı. 2010 yılında 84 yaşında hayatını kaybeden Barron, banyo yaptığı sırada "her daim hizmet verecek bir para çekme aygıtı" fikrinin oluşmasına neden oldu. O Cumartesi günü bankaya bir dakika geç kalarak para çekmeyi başaramayan Barron, sonraki aylarda bankanın genel müdürüne bir öğle yemeğinde cin içerken fikrini sunarak ATM'yi kabul ettirmeyi başardı. Barron, fikrinin çikolata makinesinden doğduğunu ve "yalnızca çikolatayı nakitle değiştirmek gerekiyordu" dediğini açıkladı. Bu icattan tek maddi kazanımı, ATM'nin fikir babası olarak kabul edildi. Dahası, bankacılık sisteminin en önemli unsurlarından birinin icadından maddi bir karşılık almayan Shepherd Barron, 4 haneli şifreyi de bu icadı ile birlikte hayata geçirdi. John Shepherd Barron'un para çekme makinesi icadı, bankacılık sistemi için devrim niteliğinde bir yenilik olarak kabul ediliyor.
1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar