BAYRAKTAR SİHA: Türkiye’nin Öncü Silahlı İnsansız Hava Aracı

Paylaşın

BAYRAKTAR SİHA: Türkiye’nin Öncü Silahlı İnsansız Hava Aracı

Bayraktar SİHA, Türkiye’nin geliştirdiği silahlı insansız hava araçlarından biridir ve hem ülkemizde hem de dünya genelinde kalitesini kanıtlamıştır. Özellikle son yıllarda, silahlı insansız hava araçlarına olan talep giderek artmaktadır ve Bayraktar SİHA da bu alanda öncü bir konumdadır.

BAYRAKTAR SİHA Temel Uçuş Performans Kriterleri

Bayraktar SİHA’nın temel uçuş performans kriterleri oldukça etkileyicidir. SİHA’nın operasyonel uçuş irtifası 24 bin feet, 24 saat uçuş süresi, 150 kilometre haberleşme menzili ve 70 knot seyir hızı bulunmaktadır. Ayrıca, SİHA’nın tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi (Triple Redundant) ile yer sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış özelliği bulunmaktadır. GPS bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği de mevcuttur.

BAYRAKTAR SİHA Teknik Özellikleri

Bayraktar SİHA’nın teknik özellikleri de oldukça etkileyicidir. SİHA’nın haberleşme menzili LOS, kalkış ve iniş pisti otomatiktir. Maksimum hızı 120 knot, maksimum kalkış ağırlığı 650 kg, operasyonel-maksimum irtifası 18.000 feet-27.000 feet, havada kalış süresi 27 saat ve faydalı yük kapasitesi 150 kg’dır. SİHA’nın kanat açıklığı 12 mt. olup, faydalı yük-ISR değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA radar ile donatılmıştır. Yüksekliği 2.2 mt. olan SİHA, faydalı yük-mühimmatlar olarak 4 adet lazer güdümlü akıllı mühimmat taşıyabilmektedir. Uzunluğu 6.5 mt., yakıt kapasitesi/tipi ise 300 litre/benzindir. SİHA, 100 Hp içten yanmalı enjeksiyonlu motorla çalışmaktadır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar