Seneai Demirci’nin Atatürk Olmasaydı? kendi kaleminden yazısı şu şekilde:

Atatürk Olmasaydı, Kadınlar Baskı Altında Kalacaktı

Fransızlar Antep’ten sonra ülkenin bütününü işgal eder, kadınların örtüsünü başından çeken askerlerin baskısı altında kalırdık. Başörtülü kızlar okullarda okuyamaz ve başörtülü memur olunamazdı. Annesi ve karısı örtülü diye, namaz kılıyor diye subaylar ordudan atılırdı.

Atatürk Olmasaydı, Geçmişimizle Bağımız Koparılacaktı

İtalyanlar geçmişimizle bağımızı koparmak için harf devrimi yapardı. Süleymaniye Kütüphanesi’ndeki el yazma eserleri en az 90 yıl susturulurdu. Hatta Müslümanların halifesini aşağılayarak yurtdışına sürülürdü.

Atatürk Olmasaydı, Şapka Kanununa Karşı Çıkanlar İdam Edilirdi

İngilizler Kastamonu’ya çıkarma yapar, şapka giymeyi zorlaştırır ve şapka giymeyi reddeden vatandaşları için seyyar mahkemeler kurar, seri idamlar yaptırırdı. Şapka kanuna karşı çıkıyor diye iki önemli şehri Rize’yi ve Trabzon’u denizden bombalatırlardı.

Atatürk Olmasaydı, Vatansever Düşünürler Öldürülürdü

Amerikalılar ülkenin yönetimini ele geçirir, seçilmiş ilk meclisi dağıtır, Ali Şükrü gibi vatansever düşünürleri öldürtür ve ülkeyi en az 30 yıl tek parti ile yönetirlerdi. Kendi adamları dışında kimseye oy hakkı vermezler, seçilme hakkı tanımazlardı.

Atatürk Olmasaydı, Kürtler ve Ermeniler Katledilirdi

Hitler Türk ırkını üstün ırk ilan eder, Kürtleri, Rumları ve Ermenileri aşağı ırk sayar. Kendisini Türk saymayanları Anadolu’dan sürer ve Dersim’de sırf Kürt diye çoluk çocuk, kadın erkek on binlerce savunmasızı bombalarla imha ederdi.

Atatürk Olmasaydı, Medreseler Kapatılır ve Camiler Ahır Yapılırdı

Ruslar Anadolu’yu ele geçirir, camileri ahır yapar ve medreseleri kapatır. Tekke ve zaviyeleri yasaklar, ezanı susturur ve yerine anlamsız gürültüler koyardı.

Atatürk Olmasaydı, Ayasofya Camii Müzeye Çevrilirdi.

Atatürk olmasaydı, Ruslar Anadolu’yu işgal eder ve Türk halkını ezerek zulüm yapardı. Camileri ahır yapar, medreseleri kapatır ve tekke-zaviyeleri yasaklardı. Dinî özgürlükleri kısıtlar, ezanı susturur ve yerine anlamsız gürültüler koyardı. Türk kültürü, dil ve tarihine yapılan saldırılarla Türkler, kimliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırdı.

Kaynak: sesli makale

Sizce, Atatürk olmasaydı Türkiye bugün nasıl bir ülke olurdu? Yazıdaki senaryolar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşarak tartışmaya katılabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz