Özel Hastane SGK’lı hastalardan Fazladan alınan Muayene ücreti veya tahlil ücretleri nasıl geri alınır ?

Paylaşın

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, özel hastane muayene ücretleri fahiş fiyatlarda ve hastalık durumunda acılı durumda aman iyileşeyim de ne olursa olsun diye istenilen fiyatlar görmezden geliniyor. Yada istenen muayene ücretine utanç duygusuyla itiraz edememe durumunda kabul ediliyor.

Özel hastanelerde SGK’lı hastalardan alınan fazlaca ücretler hak ettikleri ücretler değil. Fazladan ödediğiniz ücretleri size anlatacağım şekilde SGK’lı hasta ücretlerini ödeyeceksiniz. Hatta geriye dönük sizden fazla ücret talep ettiklerini düşündüğünüz öedemelerinizi de geri alabilirsiniz. Nasıl Mı? gelin Hep birlikte baştan sona neler yapılması gerekiyor görelim.

Özel hastanelere SGK’lı hastanın muayene veya tahlil ücretlerinin fazla olduğunu nerden anlarız?.

Öncelikle şunu bilelim. Bir muayene veya tahlil için ödenen para aslında o hastanenin SGK’ya ödediği paranın en fazla(%200) iki katını en fazla alabilir. Hatta bir çok test işlemler muayene ücretine dahildir. Bütün özel hastaneler %200’lük dür. Peki sizden fazla ücret alındığını nasıl öğrenebilirsin. Ya da yapılan testlerin muayeneye dahil olduğunu nerden öğrenebiliriz. SIRAYLA NALATIYORUM.

Misal idrar kültürü testi yaptırdığınızı varsayalım.
SGK’nın Tıbbi İşlem Arama (Tıklayın) sitesine giriyoruz.

İl seçin,
sonra İşlem seç kısmı için açılacak yeni pencereden işlem adını yazın,

İşlem kodunu biliyorsanız kodu girip doğrduan bulabilirsiniz.

Bu işlem kodları için hastaneden faturanızı istediğinizde muhakkak bilumum tedavi masrafları diye fatura kesilir ama siz yapılan işlemlerin SGK işlem kodlarıyla birlikte neler yapıldıysa listesini isteyin.. Size tamamıyla yapılan işlemin listesini vermek zorundadır.

Sonra ara butonuna tıklayın.
Çıkan sonuçlardan tahlil isminizi bulup tıklayın. ve aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

Ve Hastane türünü seçtik ten sonra listele dediğinizde bu sayfaya ulaşmış olursunuz.

Tahlil verdiğiniz hastanenin ismini bulup kaç tl ödemeniz gerektiği gerçek ücreti öğrenmiş olursunuz. Misal yaptığımız İdrar kültürü testi için özel hastane SGK’ya bir tahlil için ödediği 4,34TL dir. Sizden en fazla bu tutarın iki katını isteyebilir. yani 8,68TL ücret talep etmesi gerekiyor. Ancak sizden bunun yüzlerce katını haksızca alabiliyor.

Yine misal Sizden bu tahlil için 300 TL almış olur ise fazladan sizden aldığı 291,32 TL ‘sini geri alabilirsiniz. Sadece bir tahlil olarak düşünmeyin. Bunun kan tahlili var serumu iğnesi her bir harcamayı öğrenebilirsiniz.

Sıradan bir muayene ile tahliller serum iğne vs işlemlerinden 6000TL ödediğiniz paranın aslında 500 – 1200TL arasında olabileceğini biliyor muydunuz. Kalanı sizden ve devletten alınan haksız kazançtır. Hakkınızı geri alın.

Özel Hastanede SGK’lı Muayene ücreti veya tahlil ücretlerini nasıl öğrenirim?

SGK’lı bir vatandaşın SGK anlaşmalı bir özel hastaneye muayene ücretleri genelde SGK’lı olmayandan alınan ücretten cüzi bir miktar aşağıda olur. Ama aslında daha düşük olabilir. Doktorun branşına göre de farklılık gösterebilir. Bunun için veznedeki veya kayıt açacacak görevliye bilgili ve bilinçli olduğunuzu gösterin. Ona şunları söyleyin.


Burası %200 lük bir hastane. Bu muayene ücreti veya tahlil ücretleri normalinden çok çok fazla. Yeniden hesaplamanızı rica ediyorum. Ve lütfen bana yapıaln işlemlerin işlem kodlarıyla birlikte listesini ve faturasını verin. SGK’ya bana yaptığınız tüm işlemleri ve ödediğim faturaları bildirmekle yükümlüyüm.

Alınan ilave ücretin fazla olduğunu düşünüyorsanız; Hastanenin muhasebe bölümüne gidip fazla para istendiğini ve yeniden düzenleme yapılamsını isteyin. Sonuç alamaz iseniz fatura, hizmet detayı, rapor vb. belgeler isteyin ve bu belgeler ile SGK İl Müdürlüklerine (Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine) başvurunuz.

Özel hastanenin aldığı fazla ücret nasıl geri alınır?

Özel hastane tarafından sizden tahsil edilen fazlaya ilişkin ücreti Tüketici Hakem Heyeti’ne internet ortamından başvuru yaparak geri alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi adresine T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifrenizle giriş yaptıktan sonra Tüketici Başvuruları linkine tıklayın.

SGK özel hastane ücretinin ne kadarını karşılar?

Özel hastanelerde SGK muayene katılım payı 2022 yılı için 15 TL olarak belirlenmiştir. Yani sigorta anlaşmalı özel hastanelerde muayene ya da tedavi olmadan önce 15 TL katılım payı ödemen gerekir.

Özel hastaneler ne kadar ilave ücret alabilir?

Özel hastaneleri tercih eden genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında olan kişilerden Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) ve eklerinde yer alan Kuruma fatura edilen işlem bedellerinin iki katına kadar ilave ücret alınabilir. Ayaktan muayene ücretleri “Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi”nde yer almaktadır.

Özel hastanelerde hangi durumlarda ücret alınmaz?

Ciddi alerjik reaksiyonlar, solunum yollarında tıkanma, astım krizleri gibi şikayetler ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücret istenmemektedir. Yüksek tansiyon sebebi ile özel hastanelerin acil servislerine gidildiğinde ücretsiz tedavi görülmektedir.

Özel hastaneler nasıl şikayet edilir?

ŞİKAYET EDİLİRSE CEZA DA KESİLİR

Bunun için ‘Alo 170’i arayabilir veya bizzat il ve ilçelerdeki SGK Müdürlükleri’ndeki ‘Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvuru yapabilirsiniz.

Özel Hastanelerde 10 Gün İçinde 3. ay Muayene

Özel hastanelerde geçerli olan 10 günlük muayene süresi içerisinde 2. Kez muayene olduğunuz zaman hastane sizden ücret talep etmez. Nitekim 10 günlük süre zarfında 3. Kez muayene olursanız hastane sizden kontroller için ücret talep etme hakkına sahiptir.

Özel hastanelerde giriş ücreti kaç gün geçerli?

“Özel hastanelerde muayene ücreti kaç gün geçerlidir?” diye merak eden kişiler için bu soruyu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Özel hastanede kontrol süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. Yani 10 gün içinde aynı branş ve uzmana ikinci kez muayene olduğun takdirde bu işlem için herhangi bir ücret ödemezsin

Özel hastanenin fazladan aldığı ücreti nasıl öğrenirim?

SGK’lı özel hastanelerin yatarak veya ayakta tedavilerinin fiyatlarını İlave Ücret Hesaplama (TIKLA) sayfasından öğrenebilirsiniz.

Önceki tarihlerde fazladan ödediğinizi düşündüğünüz veya tespit ettiğiniz ödemeleriniz olduysa, faturalarınız veya dekont belgeleriniz ile ilgili kuruma veya tüketici hakem heyetlerine başvurabilirsiniz.

Özel hastane tedavi veya muayenenize fatura kesmiyor ise ne yapmalısınız?

İlgili kurumdan öncelikle faturanızı isteyin. Size faturanızı kesemiyoruz, kartla ödeme yaptınız ve bu fiş sizin içinfatura niteşliğindedir diyerek sizi oyalayabilir. Bu durumda yapmanız gereken Alo 170’i arayıp tüm detaylarıyla bildirmek olacaktır. Çok kısa bir sürede Hem size tedavi faturanızı adresinize gönderecekler hem de ilgili özel hastaneye fatura kesilmediği için ciddi bir ceza kesilecektir.

Bu konu ile alakalı tüm sorularınız yorumda yazabilirsiniz.

İlgili konuyla bizzat muhattap olmuş ve tüm aşamalarda yaşadığı tecrübelerini yaşamış arkadaşlarımız size destek verecektir.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar