Mıhlama Nasıl Yapılır?(Muhlama) Kuymak Tarifi ve Malzemeleri

Paylaşın


Kuymak ve mıhlama
, Karadeniz mutfağının sevilen lezzetleridir. Kuymak, özellikle mısır unu ile yapılır ve temelde tereyağı veya sıvı yağ, su, tuz ve kolot peyniri gibi malzemelerle hazırlanır. Mıhlama, genellikle beyaz peynir ve yağ ile yapılan bir tür kızarmış mısır unu yemeğidir.

Mıhlama içeriği, beyaz peynir ve tereyağı veya sıvı yağ içerir. Kuymak, mısır ununun temel malzemesidir ve içinde tereyağı veya sıvı yağ, su, tuz ve kolot peyniri bulunabilir.

Mıhlama tekniği, öncelikle tereyağı veya sıvı yağın ısıtılmasıyla başlar. Ardından mısır unu eklenir ve kavrulur. Son olarak beyaz peynir ilave edilerek karıştırılır ve kızartma işlemi tamamlanır.

Mısır unu ile kuymak yapmak, mısır ununun tereyağı veya sıvı yağ ile kavrulması ve ardından su eklenerek karıştırılmasıyla başlar. Kolot peyniri eklenir ve karışımın kıvam alması beklenir.

Kuymak tarifi oldukça basittir. Mısır unu kavrulur, su eklenir, karıştırılır ve peynir ilave edilir. Sonuç olarak, lezzetli ve kremalı bir yemek elde edilir.

Mıhlama tarifi, beyaz peynir ve yağın bir araya getirilmesiyle başlar. Ardından mısır unu eklenir ve karıştırılır. Peynir erirken, un kızartılır ve sonunda karışım pişirilir.

Kuymak tarifi 2 kişilik veya daha fazla kişilik olarak uyarlanabilir. İstenilen miktarda malzemeyi kullanarak lezzetli bir kuymak hazırlanabilir.

Mıhlama tarifi de benzer şekilde uyarlanabilir. Kişi sayısına göre malzeme miktarları ayarlanabilir ve herkes için lezzetli bir mıhlama yapılabilir.

Mıhlama malzemeleri arasında, beyaz peynir, tereyağı veya sıvı yağ ve mısır unu öne çıkar. Bazı tariflerde yeşil biber veya sucuk gibi ek malzemeler de kullanılabilir.

Kolot peyniri, özellikle kuymak ve mıhlama gibi Karadeniz yemeklerinde tercih edilen bir peynir çeşididir.

Mısır unsuz mıhlama tarifi de mümkündür. Bu tarifte mısır unu yerine başka bir un türü kullanılır ve sonuç hala lezzetli bir mıhlama elde etmenizi sağlar.

Mıhlama hangi peynirle yapılır, genellikle kişisel tercihlere bağlıdır. Beyaz peynir en yaygın tercih olsa da, bazı kişiler lor peyniri veya tulum peyniri gibi farklı peynir çeşitlerini tercih edebilirler.


Mıhlama Nasıl Yapılır, Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 2y emek kaşığı Karadeniz tereyağı
 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı Trabzon/Rize peyniri

Mıhlama Tarifinin Püf Noktası

İnce çekilmiş ve taze mısır unu yanı sıra kazeini (süt köpüğü) alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanmanız mıhlamanın tadını arttıracaktır.

Mıhlama Tarifinin Pişirme Önerisi

Su yerine süt kullanmayı tercih edebilirsiniz.Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil peyniri de kullanabilirsiniz.

Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Tereyağını sahana aktarın. Kısık ateşte fokurdayana kadar eritin.
muhlama tarifi 1
 • Azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın.
muhlama tarifi 2
 • Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin.
 • Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp, karıştırın.
muhlama tarifi 3
 • Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında ocaktan aldığınız mıhlamayı bekletmeden sıcak olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.
muhlama tarifi 4

Mıhlama Mı? Muhlama Mı? Kuymak Mı?

Şehirlerde Mıhlama olarakda bilinir ama yöresinde yani Rize’de Muahlama Trabzon da Kuymak diye konuşulur. Şimdi size aşağıda kısa ve öz anlatımlı muhlama hakkında herşeye yer vereceğiz. Afiyet olsun he uşağum daa 😉

2 kişilik mıhlama nasıl yapılır?

 1. Küçük bir sahanda tereyağını orta ateşte eritin.
 2. Tuz ve mısır ununu ekleyip tahta kaşık ile yaklaşık 5 dakika sürekli karıştırarak kavurun.
 3. Mısır unu renk alınca suyu karıştırarak 3 seferde ekleyin.
 4. Altını kısıp peyniri iri parçalar halinde ekleyin.

5 kişilik mıhlama nasıl yapılır?

Peynir de mıhlama için oldukça önemlidir.
Mıhlama Nasıl Yapılır?

 1. Tereyağını sahana alıp eritin ve tereyağının yanmasına izin vermeyin.
 2. Üzerine mısır ununu ekleyerek karıştırın. …
 3. Mısır unu kavrulunca üzerine 1 bardak suyu ilave edip iyice karıştırın. …
 4. Karıştıktan sonra kalan suyu da ilave edip pürüzsüz bir kıvama ulaşın.

Kaşardan mıhlama nasıl yapılır?

Kaşar Peyniri İle Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tereyağını tavaya koyup eritin.
 2. Mısır ununu ekleyin.
 3. Kokusu çıkana kadar kavurun.
 4. Üzerine doğradığınız kaşarları yerleştirin ve karıştırmayın.
 5. Kapağını kapatın.
 6. Kaşarları eriyip, tereyağ yüzeye çıkınca kapatıp, sıcak servis edin.

Mıhlama sıcak su mu soğuk su mu?

Bazen mıhlamaya sıcak su mu soğuk su mu konulacağı sorulur. Kuymak sıcak suyla mi yapılır? Trabzon usulü kuymakta, yağ kendini bırakmaya başlayınca iki bardak soğuk su ilave edilir.

Kuymak nasıl yapılır tek kişilik?

Tek Kişilik Kuymak Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tereyağı bir tavada eritiyoruz. İçine mısır ununu koyup kavuruyoruz.
 2. Kavurma işlemi bitince suyunu koyuyoruz. …
 3. Tuzunu ilave edip kuymağın üstü fokurdamaya başlayınca peynirlerini de ilave edip içine kaşıkla yayıyoruz.
 4. Biraz daha fokurdatıyoruz.

Tam ölçülü kuymak tarifi nasıl yapılır?

Trabzon usulü kuymak yapılırken önce tereyağı eritilipi mısır unu ile kavuruluyor. Yağını salınca üzerine soğuk su ilave ediliyor. Yöreye özgü imansız ve kolot peyniri ekleyip kaynama noktasına geldikten sonra orta ateşte kavurmaya devam ediyoruz. Kaynadıktan sonra dibini biraz kızartıp servise hazır hale getiriyoruz.

Kuymakta kaşar kullanılır mı?

Tuz ilave edilip katıştırılır. Daha sonra altı yarım ateşte üstüne yağları çıkana dek pişirilir. Bu arada tavanın her yerinin göz göz kaynamış olması gerekir. Kaşarlar her yerine denk gelecek şekilde içine atılır ama hiç karıştırılmaz.

Mısır unsuz kuymak nasıl yapılır?

Mısır Unsuz Mıhlama (KuymakTarifi Nasıl Yapılır?
Mıhlamanın yapılacağı tavaya sütü ve unu koyup karıştırın. Ocağın altını orta ateşte yakın ve muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Doğranmış Kolot peynirini ekleyip, peynir eriyinceye kadar ara ara karıştırarak kısık ateşte pişirin.

Kuymak yapmak için hangi peynir kullanılır?

Kolot peyniri Karadeniz’de sıkça tüketilen ve özellikle kuymak için kullanılan, eriyebilen bir peynirdir. Kolot peynirini tek başına yemek çok yaygın değildir. Sıcaklığa maruz kaldığında eriyen ve uzayan, soğukta ise sert bir yapıya sahip olma özelliği vardır.

Karadeniz usulü mıhlama nasıl yapılır?

Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tereyağını sahana aktarın. …
 2. Azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın.
 3. Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin.
 4. Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp, karıştırın.
 5. Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin.

Peynirli Mıhlama nasıl yapılır?

Mısır ununu ilave ederek rengi hafifçe kahverengiye dönünceye kadar kavurun. Dikkatlice suyu ilave ederek fokurdayıp hamur haline gelinceye kadar karıştırarak pişirin. 2-3 dakika daha karıştırarak pişirmeye devam edin. Tel peyniri ekleyin ve peynir eriyip kuymak çekip uzayıncaya kadar pişirmeye devam edin.

Kolot peyniri yoksa ne kullanılır?

Örneğin kolot peynirinin yapımında yağı ve kaymağı tamamen alınmış süt kullanılıyor, kaşar peynir için böyle bir durum söz konusu değil. Ancak yine de birçok farklı tarifte kolot peyniri yerine kaşar peyniri tercih edilebiliyor. Hatta bu iki seçenek haricinde telli peynir de hızlıca erimesi sebebiyle tüketilebiliyor.

muhlama tarifi 0

Mıhlamaya yumurta katılır mı?

Kısaca mısır unu, yumurta, yağ ve peynir eklenerek yapılan Karadeniz yöresine özgü bir kahvaltılık olarak karşımıza çıkan kuymak, oldukça geniş bir kitle tarafından sevilmekte ve tüketilmektedir.

Mıhlama cıvık olursa ne yapılır?

Eğer mıhlamayı ‘ekmek bandırmalık’ bir kıvamda istiyorsanız o halde tereyağını üstte tutmanız gerekir. Tereyağın dibe çökmesini önlemek için yağı yakmadan kaynatın ve sonra mısır ununu ekleyin. Böylelikle tereyağı, mıhlamanın üzerine çıkacaktır.

Pratik kuymak nasıl yapılır?

Öncelikle bir tavaya 2 bardak suyu ve bir tatlı kaşığı tuzu kanamaya bırakıyoruz ve içine tereyağını da ekliyoruz. Kaynayınca bir tel yardımıyla mısır ununu yavaş yavaş döküyoruz. Kıvamı koyulaşınca birkaç dk daha bekleyip üzerine peyniri ekliyoruz ve eriyene kadar karıştırıyoruz.

Mıhlama ve kuymak aynı şey mi?

İkiside Karadeniz mutfağının çok sevilen lezzetleri olan Mıhlama ve Kuymak sık sık birbirleriyle karıştırılıyor. Trabzon’da kuymak, Rize’de ise mıhlama daha çok tercih edildiği söyleniyor. En belirgin fark, kuymakta öne çıkan malzeme mısır unu iken, mıhlama da asıl malzeme peynirdir.

Kuymak kilo aldırır mı?

Kuymak yüksek kalorili besinler arasında yer alır. Bu nedenle diyet yapanlar için çok uygun bir besin değildir. Kuymak ekmekle yendiğinden kalorisi haliyle biraz daha artar. Bu tür kalorisi yüksek besinleri zayıflamak isteyen ve diyette olan kişilerin yememesi daha doğru olacaktır.

Lohusa Kuymak nasıl yapılır?

Meşhur Kuymak (Gaziantep Yöresi) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tereyağında unu 10 dakika kadar kavuralım .
 2. Şeker ve suyu derin kapta karıştırarak yavaş yavaş ilave ederken bir yandan da iyice çırpalım ki topaklanmasın.
 3. Kaselere koyalım ,soğuk ya da sıcak istediğiniz şekilde servis yapabilirsiniz afiyet olsun.

Kuymak kime ait?

Kuymak, Samsun’dan Ardahan’a yani Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Artvin, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurumun Oltu ve İspir ilçerinde yaygın olan, Karadeniz Bölgesi’ne ait bir yemek. Gürcistan, Dağıstan, Azerbaycan ve Kafkasya’nın bazı bölgelerinde de çok popülerdir.

Yoğurtlu kuymak nasıl yapılır?

Unu ve yağlarımızı tavamıza alıyoruz ve biraz kavuruyoruz. Sonra yoğurdu katıp, iyice yediriyoruz. 1-2 dakika da böyle kavuruyoruz. Ardından azar azar suyumuzu ilave ediyoruz. Kuymak kıvamına geldikten sonra; tuzunu katıp, karıştırıp, yağı yüzüne çıkana kadar kısık ateşte pişiriyoruz

Çeçil peyniri ile kuymak olur mu?

Çeçil peynirimizi ekleyip karıştırıp peynirler eriyince kapatıyoruz. Daha önce mozerella peynir ile yazmıştım ama mozerella zor bulunan bir peynir ve açıkçası çeçil peynir ile çok daha lezzetli oluyorÇeçil peynir tuzlu olduğu için mıhlamanın içine tuz koymuyorum. Tuzlu severim diyorsanız da 1 çay kaşığını geçmesin.

Yumurtalı mıhlama nasıl yapılır?

Tereyağını bakır tavada eritelim. Kızan tereyağına kaşarı döküp karıştırarak orta ateşte eritelim. Eriyen kaşarlara yumurtaları kırıp karıştıra karıştıra çırpalım. Tuzunu ve baharatını da ekleyip sıcakken servis edelim.

Kuymakta kaymak olur mu?

Kaymakla Kolay Kuymak Tarifi için önce bir tavaya kaymağı alıp eritelim. İçine ince kestiğimiz kaşar peyniri dökelim ve erimesini bekleyelim. Ardından un ekleyip karıştıralım ve suyunu ekleyelim, pişirmeye bırakalım. Yağını yüzeye verince Kaymakla Kolay Kuymak hazırdır.

Tel peynirle kuymak olur mu?

Tel peynirle kuymak olur mu?

Tel peyniri ekleyin ve peynir eriyip kuymak çekip uzayıncaya kadar pişirmeye devam edin. Hafifçe yağı çıkmaya başlayınca ocaktan alın ve sıcak servis yapın.

Kuymak peyniri neden uzamaz?

Peynirini kattıktan sonra biraz eritip mutlaka kısık ateşte kendi haline bırakın,arada karıştırın dibi tutmasın ama çokta müdahale etmeyin.Eğer çok karıştırırsanız peynir içinde kaybolacaktır,dolayısı ile yerken uzayan o meşhur görüntü kaybolacaktır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar