Kız babası olanlar şunları çok iyi bilmeli ki…

Paylaşın

Çelebi’nin misafiriydi o akşam. Ailecek öylesine güncel iş güçten konuşup sohbet ediyorlardı. Çelebi’nin 3 çocuklarından ikisi 4 ila 6 yaşlarında kız çocuğuydu ve o esnada bulundukları salonda oyun oynuyorlardı. Aradan baba bak sana bişiy gösterecem diyerek önüne geçip hareketini göstermeye çalışıyordu. Çelebi geçiştirip duruyordu çocukları. Hatta yüzlerine bakmadan, kimi zaman elindeki telefonu dikkat verip “birşeylere bakıyorum sonra gel kızım” diyerek de uzak tutuyordu. Oysa çocuk iki kere zıplayıp tatlı kahkahasıyla hareketine onay istiyordu babasından dikkatini çekmek için.

Çelebi’nin bu davranışına üzülüp ona şöyle dedi. Çelebi bu sözümü iyi dinle, Bu sözüm kız çocukları olan babalaradır.

Çelebi doğruldu ve sevinçli yüzüyle kendi çocuklarına baktı ve övüleceğini düşünerek “kız çocukları candır” ya dedi.

Kızlarınıza vakit ayırın ve onları çok ama çok sevin. Anlattıklarını dinleyin ki onları ilk dinleyen adamın kendilerini sevdiğini sanmasınlar.

Kızlarınızı güldürün, birlikte eğlenip tadına varın ki beraber eğlendikleri ilk erkeğin peşine takılıp gitmesinler. Gözlerinin içine bakın, göz bebeklerinizde kendilerini görsünler ki gözlerinin içine sahtekar bakışlı, içi boş sevgi sözcükleri söyleyen adamlara aldanıp  hayatlarını heba etmesinler.

Kızınızı ne kadar çok sevip ve ne kadar çok ilgilenirseniz onları suistimal edilmekten, kullanılmaktan bir o kadar korumuş olursunuz. İtibar kazandırırsınız.

CB877127 4E85 4CA9 9B07 5AD16E1A07DA 1020x680 1

Babasından destek ve ilgi görmeyen kız çocukları istismar edilebilir.

Babalarından yeterli desteği ve ilgiyi görmeyen kız çocukları başka erkekler tarafından istismar edilir demiyorum ama istismara açık hale gelirler

6207023145d2a0c0140a6055

Kız çocuğuyla ne yapılır ki demeyin, erkek olsa balığa gidersin maça gidersin diyerek kız çocuklarınıza uzak kalmayın. Balığa da gidilir, denize de, maça da. Cinsiyet ayrımcılığı yaparak dışlamayın. Oturup evcilik oynayın veya size ruj sürsün de demiyorum. Ama en azından onun kurduğu oyunun izleyicisi olun. Ona tanık olun ki kendini göstermek dikkat çekmek için olmadık çabalara girmesin büyüdüğünde.

Eğer bir kız çocuğunuz varsa bilin ki kızınızın hayatındaki en önemli figür babasıdır. Baba kız arasında kurulan ilişkinin niteliği o kızın hayatı boyunca kuracağı ilişkilerin niteliğini izler. Babasız olmak zordur. Hele ki “Baba varken yoksa” işte o daha da zordur. Kız çocuklarını çok iyi koruyun ki kendilerini korumayı öğrensinler. Koruyun dediğimde kısıtlayın, engeller koyun demiyorum. Onları kırılmaktan, kandırılmaktan, cehaleletten, yalandan, dolandan, sahte sevgiden koruyun. Kızlarınıza güvenin. Kızlarınızın aile içi ve dışı eğitimi için ne gerekiyorsa yapın. Güzel terbiye ederek iyilikde bulunun ve varınızı yoğunuzu onlar için ortaya dökün.

Çelebi bu sözlerden sonra mahçuptu ve başını eğmiş ayak parmaklarına bakıp öylece suskun kalmıştı.

Çelebi’ye kız çocukları hakkında peygamber efendimizin söylediği bir kaç hadisi şerifleride söylemek gerek diyerek devam etti konuşmasına.

little girl placing tiara father s head 23 2148853955


“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi. (Müslim)

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” (Hakim)

Erkek çocuk nimet, kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir. (İmam Cafer-i Sadık (a.s)

“Allah’tan korkunuz; çocuklarınız arasında adaletli davranınız.”

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar