Ettehiyyatü’nün kıymetini bilir misin?

Paylaşın

Bak çelebi diye seslendi ve ekledi… Ettehiyyatü’nün kıymetini bilir misin?.
Çelebi ise hemen bilmek isterim dercesine pür dikkat dinleme moduna geçti.. Tüm vücuduyla dönüp elindeki çayı masaya bırakıp dinlemeye koyuldu.

Ettehiyyatü’nün şöyle bir kıymeti var Çelebi, Miraçtaki Allah’ın Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ve Allah’ın  konuşmasıdır aslında.

‘Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyibat’ peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bunu söylüyor. Anlamı şu, “Dil ile beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır.” Allahu azimüşşan (şanı yüce) şöyle cevap veriyor Çelebi, iyice dinle burayı, ‘Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekatuhu’ “Ey peygamber Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun.” Bunun üstüne peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ‘Esselamu Aleyna ve Ala ibadillahissalihin.’ diyor. “Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun” diyor.

ettehiyyatu

Cebrail Aleyhisselam da Kelime-i Şehadet Getiriyor.

Bunu duyan Cebrail Aleyhisselam da ‘Eşhedü Enla İlahe İllallah Ve Eşhedu anne Muhammeden abduhu ve resulu’ diyor. Ettehiyyatü’yü biz böyle okuyoruz onların konuşmasını söylüyoruz aslında.

ettehiyyatu duasi 3

Çok kıymetli değil mi Çelebi..

Tahiyyat Duası Kuran’da Geçiyor mu?

Tahiyyat duası Kuranı Kerimde geçmez. Kuran’da geçen bir ayet değildir.

Ettehiyyatü Duası nerede okunur?

Et-tehiyyâtü, iki, üç ve dört rekat olarak kılınan tüm namazların sonunda oturuşlarda yani bütün vakitlerde, iki rekat ve fazlası olan üç ve dört rekat olan namazların, ikinci rekatının sonundaki oturuşlarda okunan ilk duadır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar