Dünya’dan 280 Işık Yılı Uzaklıktaki “Yasak Gezegen” TOI-5205b Keşfedildi

Paylaşın

NASA’nın TESS uydusu tarafından keşfedilen “yasak gezegen” TOI-5205b, dünya’dan 280 ışık yılı uzaklıktaki bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve Jüpiter’in yaklaşık dört katı büyüklüğünde. Gökbilimciler, bu devasa gaz devinin nasıl oluştuğunu ve atmosferinin ne kadar kalın olduğunu James Webb Uzay Teleskobu ile gözlemlemeyi planlıyor.

Sıra dışı büyüklükte

Gökbilimciler, Dünya’dan yaklaşık 280 ışık yılı uzaklıkta, TOI-5205 adlı kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen, Jüpiter’in 4 katı büyüklüğündeki bir gezegen keşfettiler. Bu “sıra dışı büyüklükteki” gezegen, NASA’nın TESS uydusuyla tespit edildi ve TOI-5205b olarak adlandırıldı.

dunyadan 280 isik yili uzaklikta gezegen kesfedildi 95301424

Yasak Gezegen

TOI-5205b’nin boyutu nedeniyle “yasak gezegen” olarak tanımlandığı belirtildi. Araştırmacılar, M cüce yıldızlarının yörüngelerinde dönen gezegenlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetmişlerdi, ancak bu kadar küçük bir yıldızın bu kadar büyük bir gezegene ev sahipliği yapması oldukça şaşırtıcıydı.

dunyadan 280 isik yili uzaklikta gezegen kesfedildi 952ec121

TOI-5205b

TOI-5205b, düşük kütleli bir “M cüce yıldızının” yörüngesinde bulunan ilk gaz devi gezegen olarak kaydedildi. Araştırmacılar, bu gezegenin atmosferi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve oluşumunu anlamak için James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak gözlemler yapmayı planlıyorlar.

Sonuç olarak, bu keşif, gezegen bilimleri alanındaki bilgimizi artıracak önemli bir adım olarak kaydedildi ve The Astronomical Journal adlı dergide yayınlandı.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar