Dünyadaki İlk Elektronik Seçim

Paylaşın

Dünyadaki İlk Elektronik Seçim ve Punched Card Teknolojisi

1964 yılında gerçekleştirilen Amerika Başkanlık Seçimleri, dünyadaki ilk elektronik seçim olarak tarihe geçti. Bu seçimde Punched Card adı verilen delikli kart teknolojisi kullanıldı ve optik tarama sistemleri ile gerçekleştirildi. Bugün ise daha gelişmiş versiyonları bazı ülkelerde kullanılıyor.

Elektronik Oy Vermenin Faydaları

Elektronik seçim, internet yoluyla telefon ve bilgisayarlardan atılan oylar sayesinde oldukça kolaylık sağlar. Ayrıca, maliyet, sayım işlemlerinin süresi ve insan gücü açısından da fayda sağlar. Gelişmiş ülkelerde kullanılan bu sistem, güvenilirliği bakımından bazı riskler taşımakla birlikte, yine de tercih edilmektedir.

Elektronik Seçimlerin Yapıldığı Ülkeler

Amerika, Hindistan, Kanada, Fransa gibi birçok ülkede genel ve yerel seçimlerde elektronik oy verme sistemleri kullanılmaktadır. Bu ülkeler, elektronik seçim sistemi sayesinde seçimlerin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır.

Elektronik Seçimlerde Riskler ve Hileler

Maalesef, elektronik ortamda gerçekleştirilen seçimlerde tam olarak hilelerin ve risklerin engellenmesi mümkün değildir. Bu nedenle, vicdana dayalı bir kontrol mekanizması ve demokrasiye tam inanan bir seçim mekanizması gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde yapılan elektronik seçimlerde bile bazı şaibeler yaşanmaktadır. Örneğin Almanya’da 2005 yılında elektronik sistem kullanıldı ancak güvenlik açığı nedeniyle vazgeçildi. Ayrıca, Florida’daki 2000 ABD Başkanlık Seçimi’nde yaşanan yazılım hataları da elektronik seçimlerdeki riskleri göstermektedir.

ilk elektronik secim 1 1
Bulgaristan’da 2022 de bir yerel seçim İlk kez elektronik oylama ile gerçekleştirildi.

Sonuç Olarak

Elektronik seçimler, seçim işlemlerinin hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Ancak, güvenilirliği ve riskleri açısından dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Elektronik seçimlerde şaibeler yaşanabileceği gibi, doğru bir kontrol mekanizması olmadan gerçekleştirilen seçimler de güvensiz olabilir. Bu nedenle, seçimlerde vicdanlı bir kontrol mekanizması ve demokrasiye tam inanç, önemli bir rol oynamaktadır.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar