Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı

0
639

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Bozukluğu sürdürülme kalitesi azalmış dikkat, aşırı hareketlilik ve artmış dürtüsellik belirtileriyle kendini göstermektedir. Çocukluk döneminde daha sık karşımıza çıkan bu nörogelişimsel gelişimsel bozukluk çocuk gelişim dönemlerinde kronik seyirli devam etmektedir.

7095151

Dikkatsizlik; unutkanlık, dalgınlık, uzun süre bir şeyi dinleyememe, karar vermede zorlanma, planlamada eksiklik, zaman yönetiminde plansızlık, sorumlulukları tamamlamada aksaklıklar, O erteleme veya verilen görevleri bitirememe gibi O sorunlara yol açmaktadır.

Hiperaktivite; içsel huzursuzluk, gerginlik, çok konuşma, uzun süreli oturamamaya neden olmaktadır. Dürtüsellik ise; düşünmeden eyleme geçme, sıra bekleyememe, sürekli ilgi arayışı gibi belirtilere neden olmaktadır.utiful picture.

Ebeveyn Tutumu?

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerindeki tutum ve davranışlarının tamamı ebeveyn tutumu olarak tanımlanmaktadır.

Çocuklar, ebeveyn tutum ve davranışlarını gözlemleyerek onları taklit etme yoluyla davranış becerileri geliştirmektedirler.

6998464 1

Ebeveyn Tutumlarında üç model var:

7101631
  1. Demokratik ebeveyn tutumlarında çocukla açık iletişim kurularak çocuğa duygusal destek sağlanmaktadır. Belirli bir disiplin çerçevesinde çocuğun o davranışları izlenerek özerklik geliştirmesi için uygun ortam sağlanmaktadır.
  1. Otoriter ebeveyn tutumlarında ebeveynlerin katı bir disiplin anlayışı olduğundan, çocuğa yeterli duygusal destek ve yakınlık gösterilmemektedir.
  1. İzin verici ebeveyn tutumlarında ise; çocuğun davranışlarını kontrol etme ve denetleme anlamında aşırı serbestlik bulunmaktadır.

Yapılan araştırmaların sonuçları incelendiğinde demokratik ebeveyn tutumlarının çocuğun gelişimi üzerinde olumlu etkileri görülmektedir. Otoriter ve O izin verici tutumlara bakıldığındaysa; çocuğun benlik gelişimi, duygu düzenlemesi ve sosyal çevreye uyumu gibi birçok konuda olumsuz etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Dikkat Eksikliği Belirti Düzeyi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirti düzeyi yüksek olan ebeveynlerde aşırı tepkisel tutumların bulunduğu gözlemlenmektedir.

6998464 1

Eleştirel, reddedici, izin verici veya ihmalkar olumsuz ebeveyn tutumlarının, çocuklarda geç dönem dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz