Avustralya, Orman Yangınlarıyla Olan Mücadelesi: 2 Bin Hektarlık Alan Kül Oldu

Paylaşın

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde 5 Mart’ta başlayan orman yangınları hala tamamen kontrol altına alınamadı. Sıcak hava ve şiddetli rüzgarların neden olduğu 33 yangından 10’u hala söndürülemedi. İtfaiye yetkilileri, Sidney dahil birçok bölgede yaşayanları tahliye çağrısında bulunuyor.

2 bin hektardan fazla ormanlık alan kül oldu

Yangınların neden olduğu hasar da büyük. Henüz tamamı kontrol altına alınamayan yangınlarda 2 bin hektardan fazla ormanlık alan kül oldu. Bölgede gök gürültülü fırtınaların yeni yangınlara sebep olabileceği uyarısı yapıldı. Yangında can kaybı bildirilmedi ancak bazı evler hasar gördü.

Hava sıcaklığı 40 santigrat derece oldu.

Yeni Güney Galler eyaletinde dün hava sıcaklığı 40 santigrat derecenin üzerine çıktı ve Ocak 2021’den beri en sıcak günler yaşandı. Bu da yangınların yayılmasına sebep oldu.

avustralyadaki orman yanginlari 2 bin hektar alan kul oldu 7606c869
Avustralya’da 2 Bin Hektarlık Alan Kül Oldu

Kara yaz olarak adlandırılan yangınlarda 18 milyon hektardan fazla alan yok oldu

Avustralya, özellikle 2019’daki orman yangınları nedeniyle büyük kayıplar yaşamıştı. NSW, Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde Eylül 2019’da başlayan ve yaklaşık 6 ay süren eşi görülmemiş ölçekteki orman yangınlarında 445 kişi hayatını kaybetti. Ülke tarihinde “Kara Yaz” (Black Summer) olarak adlandırılan yangınlarda 18 milyon hektardan fazla alan yok oldu, 3 bin 500 ev ve 5 bin 852 bina yandı ve çok sayıda hayvan telef oldu.

Avustralya, orman yangınlarıyla mücadele ederken, hava durumunu yakından takip ediyor ve insanların güvenliğini sağlamak için çaba gösteriyor.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar