Atık Yağları Çevre Dostu Arap Sabununa Dönüştürerek Çevreye Katkı Sağlayan Kadın Girişimci

Paylaşın

Atık Yağların Geri Dönüşümü Çevre Koruma Açısından Neden Önemli?

Girişimci Merve Özkorkmaz, atık yağları çevre dostu bir ürüne dönüştürerek hem doğaya zarar veren atıkların önüne geçiyor hem de ambalaj kirliliğini azaltıyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor ve bunun yaklaşık 350 bin tonu atık yağa dönüşüyor. Ancak, bitkisel atık yağların sadece yüzde 5’i geri dönüştürülebiliyor, geri kalan yüzde 95’lik kısım ise kontrolsüz şekilde çevreye bırakılıyor.

Merve Özkorkmaz: Atık Yağları Arap Sabununa Dönüştürerek Çevreye Katkı Sağlıyor

Merve Özkorkmaz, Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlı Kırkpınar’da yaşayan bir girişimcidir. Mahalle sakinlerinden ve restoranlardan topladığı atık kızartma yağlarını çevreci arap sabunu olarak adlandırdığı temizlik maddesine dönüştürüyor. Özkorkmaz, 4 yıl önce evinde başladığı doğal içerikli kozmetik ve temizlik ürünü yapımına, daha sonra kurduğu imalathanesinde devam etti.

Çevreci Arap Sabunu: Yüzde Yüz Doğal ve Çevre Dostu Bir Temizlik Maddesi

İlk olarak hiç kullanılmamış kıymetli zeytin yağlarıyla arap sabunu yapmaya başlayan Özkorkmaz, daha sonra atık yağların da dönüştürülebileceğini keşfetti. Özel firmaların atık yağları toplayarak birtakım kimyasallarla jeneratör yakıtına dönüştürdüklerini öğrendi. Ancak, bu yöntem fosil yakıtlar gibi motorlu araçları çalıştırdığı için havaya karışan karbon ayak izi yüksek bir şekilde tüketiliyordu.

Geri Dönüşümün Önemi: Doğa Dostu Bir Ürün Oluşturmak Mümkün

Özkorkmaz, atık yağları çevreci bir ürüne dönüştürerek hem geri dönüşüm yapmış oluyor hem de çevreye zararlı atıkların azaltılmasına katkı sağlıyor. Plastik atıkların yakılması gibi atık yağların da yakılması havaya zehirli gazlar salar. Ancak, arap sabunu gibi doğal ve çevre dostu bir ürüne dönüştürülerek bu zararlı etkiler minimuma indirilebilir.

Merve Ozkorkmaz Atik Yaglari Arap Sabununa Donusturerek Cevreye Katki Sagliyor 2
Merve Özkorkmaz: Atık Yağları Arap Sabununa Dönüştürerek Çevreye Katkı Sağlıyor

Çevre dostu bir temizlik ürünü olan arap sabunu, atık yağların doğru bir formülle kullanıldığında köpüren ve suda tamamen çözünen bir sabuna dönüşebileceğini söyleyen birçok kişi tarafından övülmektedir. Çevre dostu arap sabunu yapmak isteyenler, farklı yağ türleri için özelleştirilmiş formüller kullanabilirler. Özkorkmaz, kızartma yağlarını topladıktan sonra, yüzlerce deneme yaparak ortalama bir formül oluşturmuş ve çeşitli yağlarla kolayca arap sabunu yapmıştır.

Arap sabununun çevre dostu olduğu konusunda Özkorkmaz şöyle diyor: “Arap sabunu, evimize giren deterjanların tekrar kullanılamayan plastik ambalajlarından ve atık sulara karıştığında bize ve canlılara verdiği zarardan kurtulmamıza yardımcı olur.” Ayrıca, çevreci arap sabunu hiçbir sentetik kokular veya koruyucular içermez ve tamamen durulanabilir bir maddedir. Bu nedenle, Özkorkmaz bu ürünü çevre dostu arap sabunu olarak adlandırmıştır.

Çevreci arap sabunu evde de kolayca yapılabilir. Bunun için sadece su, potasyum hidroksit veya kostik adı verilen bir tuz ve atık yağ kullanmak yeterlidir. Üretim işlemi açık havada yapılmalı ve koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.

Arap sabunu, evin her alanında temizlik için kullanılabilir. Özkorkmaz, çevreci arap sabununu suda çözerek yerleri, camları temizleyebileceğimizi, bulaşık makinesinde, çamaşır makinesinde kullanabileceğimizi ve elde bulaşık yıkarken de kullanabileceğimizi söylemektedir.

AA’nın Haberi

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar