Küçük Yaşta Empati ve Yardımlaşma: Birinci Sınıf Öğrencisi Ali’nin Hikayesi

Paylaşın

EMPATİ ve YARDIMLAŞMA
Birinci sınıf öğrencisi olan Ali, okulunun bahçesinde oyun oynarken, yanına ikinci sınıf öğrencisi olan Aylin geldi. Aylin ağlamaya başladı ve Ali ona ne olduğunu sordu. Aylin, matematik dersinde bir soruyu çözememesinden dolayı öğretmeni tarafından azarlandığını söyledi.

Ali, Aylin’e yardım etmek istedi ve ona matematik dersinde nasıl daha iyi olabileceğini anlattı. “Soruları oku ve her kelimeyi anlamaya çalış, sonra soruyu anladığından emin ol, ardından dikkatlice düşün ve cevabını yaz.” dedi. Aylin, Ali’nin önerilerini dinledi ve derslerde daha dikkatli olacağına söz verdi.

Birkaç gün sonra, Aylin yine Ali’nin yanına geldi. Bu sefer de arkadaşları ile aralarında bir tartışma çıkmış ve Aylin ne yapacağını bilemediğini söyledi. Ali, Aylin’in durumunu anladı ve ona arkadaşları ile nasıl konuşabileceği konusunda önerilerde bulundu. “Önce kızgın olmadığını anlaman gerekiyor, sonra sakin bir şekilde arkadaşlarına ne hissettiğini söyle. Daha sonra ne hissettiğini ve neden öyle hissettiğini açıklaman gerekiyor.” dedi.

Aylin, Ali’nin önerilerini dinledi ve arkadaşlarıyla konuştu. Arkadaşları da onu dinledi ve tartışmayı çözdüler.

Bir gün okulun bahçesinde oyun oynarken, Ali ve Aylin, üçüncü sınıf öğrencisi olan Can’ın yanında oturduğunu fark ettiler. Can, üzgün görünüyordu ve Ali ona ne olduğunu sordu. Can, okulda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ve ona kötü davrandıklarını söyledi.

Ali, Aylin ve Can, arkadaşlarının neden böyle davrandığını anlamak için konuştular. Daha sonra, Can’a arkadaşlarının ne hissettiklerini anlamasını ve onlara onu nasıl incittiklerini söylemesini önerdiler. Can, önerileri uyguladı ve arkadaşları onunla daha iyi ilgilendiler.

Ali, Aylin ve Can’ın bu örnekleri gösterdiği gibi, küçük yaşta bile başkalarına yardım etmek mümkündür. İnsanlarla konuşarak ve onları anlamaya çalışarak, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Önemli olan, yardıma ihtiyacı olan kişilerin yanında olmak ve onlara yardımcı olmaktır.

Benzer Yazılar

Son Yazılar