“Unutma, Unutturma: İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde’nin Kimliği ve Konuşmalarındaki Etkili Sözleri”

Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan Filistinli Sünni İslamcı siyasi parti Hamas’ın silahlı kolu olan İzzeddin el-Kassam Tugayları‘nın sözcüsü ve komutanı Ebu Ubeyde, İsrail askerlerinin kurşunlarıyla yetim kalan binlerce Filistinli halktan biridir. Ancak, Hz. Ebu Ubeyde olarak bilinen diğer bir şahsiyet de İslam peygamberi Hz. Muhammed’in (sav) sahabelerinden ve önemli komutanlardan biridir.

İslam tarihinde yeri büyük olan Hz. Ebu Ubeyde bin Cerrāh, 583-639 yılları arasında yaşamış ve İslam peygamberi Hz. Muhammed’in (sav) sahabelerinden biri olarak önemli bir rol oynamıştır. Ömer’in halifeliği sırasında ordu komutanlığı yapmış ve İslam’ın yayılmasında etkili olmuştur.

Ebu Ubeyde, ilk kez 2002 yılında Kassam’ın saha yetkililerinden biri olarak ortaya çıktı ve o günden bu yana neredeyse tüm medya açıklamaları ve basın toplantılarında konuştu. Kendisini, 1993 yılında İsrail tarafından öldürülen Kassam’ın eski lideri İmad Akl’e örnek alarak hiçbir zaman yüzünü açık kameraların karşısına geçmeyen bir figür olarak şekillendirdi. Akl, operasyonlarını kırmızı kefiye giyerek gerçekleştiriyordu.

Ebu Ubeyde, 2005 yılında İsrail’in Gazze’den çekilmesinin ardından resmi olarak Kassam’ın sözcüsü olarak atandı. Gazze’nin Na’alia kasabasından olan Ebu Ubeyde’nin şu anda Gazze’nin kuzeydoğusundaki Cibaliye’de yaşadığı belirtiliyor. Ancak, evi 2008, 2012, 2014 yıllarında ve Gazze’deki mevcut savaşta birkaç kez bombalandı.

Ebu Ubeyde, 2014 savaşında İsrail askeri Şaul Aron’un çatışma sırasında kaçırıldığını ilan ettiği açıklaması ile dikkat çekti. Bu dönemde Filistinliler, Batı Şeria’da kendisi ve “direniş” lehine sloganlar atan gelişigüzel yürüyüşler düzenleyerek tepki gösterdiler.

Sosyal medyada da aktif olan Ebu Ubeyde, Twitter ve Facebook’ta önceki bir hesaba sahipti. Bugün ise resmi “El-Kassam” hesabından tweet atarak ve Telegram uygulamasını, Hamas’a bağlı El Aksa kanalını kullanarak çeşitli uydu kanalları ve medya kuruluşları tarafından yeniden yayınlanan videolarını paylaşıyor.

Izzeddin el Kassam Tugaylari Sozcusu Ebu Ubeydenin Kimligi ve Konusmalarindaki Etkili Sozleri www.1inci.net 14

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Komutan Ebu Ubeyde’nin sözleri, Filistin meselesine ve mücadeleye odaklanmıştır. İşte Ebu Ubeyde’nin ifadeleri:

 1. “Ümmet bilsin ki sahanın tüm kontrolü bizde.”
 2. “Gazze İsrail’e mezar olacak.”
 3. “Netanyahu’yu ve İsrailli komutanları harp bittiğinde diz çökeceklerini müjdeliyoruz!”
 4. “Yüce Allah’a şükürler olsun ki, tüm beyânlarımız ve duyurularımız kesin ve doğrudur.”
 5. “Bu işi bir avuç yetimle bitireceğiz, Allah’ın izniyle…”
 6. “İstediğiniz kadar kalabalık gelin, araçlarınızla ya da yaya gelin hiç fark etmez, karadan denizden ya da havadan. Size ölümlerden ölüm beğendireceğiz! Pişmanlıktan kendinize lanetler okuyacaksınız!”
 7. “Karşılaşacağınız şey ancak şiddetli azabımız olacaktır! Size kılıcımızın tadından ve namlumuzdan çıkan ateşten başka bir şey yoktur!”
 8. “Halkımızın evlatlarına ve mücahitlere ne mutlu, ve halkımızın çektiği ezietlere seyirci kalan herkes rezil olacak ve damgalanacak. Allah’ın mülkünde Allah’ın istediği dışında hiçbir şey olmayacaktır.”
 9. “Size ölümlerden ölüm beğendireceğiz! “
 10. “Pişmanlıktan kendinize lanetler okuyacaksınız!”
 11. “Bu bir zafer ya da şehadet cihadıdır. Mazlumların çığlıklarına sağır olan İslam dünyasına sesleniyorum. Cehennem melekleri zebaniler de sağır yaratılmıştır, onlar da sizi işitmeyecek.”
 12. “Allah’ın emrinde galip gelecektir ancak insanların çoğu bunu bilmez. Bu cihattır. Sonu ya zaferdir ya da şehadettir.”
 13. “Gazze’deki mücahitlere duyulan güven tüm ümmetin Filistin’e olan sorumluluğunu ortadan kaldıramaz. Filistin davasına karşı herkes sorumludur.”
Izzeddin el Kassam Tugaylari Sozcusu Ebu Ubeydenin Kimligi ve Konusmalarindaki Etkili Sozleri www.1inci.net 13

Ebu Ubeyde’nin bu sözleri, Filistin meselesi etrafında şekillenmiş ve mücadeleye odaklanmış bir duruşu yansıtmaktadır. Unutma, Unutturma mottosuyla, bu tür önemli isimleri ve onların söylemlerini hatırlamak, gelecek nesillere aktarmak ve Filistin davasına duyulan hassasiyeti canlı tutmak önemlidir.

filistin turk bayragi resimleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz