Akıncı TİHA: Özellikleri ve Teslimatları

Paylaşın

Akıncı TİHA Nedir?

Akıncı TİHA, Türk askeri literatüründe düşman hatlarının gerisinde gayrinizami harp yürütmek, düşman topraklarda keşif yapmak ve ilerleyen ordulara öncülük etmek gibi özel görevleri yerine getiren, muharip kabiliyeti yüksek, hızlı hafif süvari birliklerini tarif ediyor. Tamamen yerli üretim olan bu insansız hava aracı, Türk insansız hava yeteneklerinin geleceğini inşa ediyor.

akinci tiha 3

Akıncı TİHA Özellikleri Nelerdir?

Akıncı TİHA, birçok özelliği ile ön plana çıkıyor. 40,000 feet uçuş irtifası, 24 saat havada kalış süresi, çift yedekli SATCOM + çift yedekli LOS, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi (Triple Redundant), yer sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış özelliği, GPS bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği, tam otomatik seyir ve rota takibi özelliği, dahili sensör füzyonu destekli hassas otomatik kalkış ve iniş özelliği, tam otomatik taksi ve park özelliği, yarı otonom uçuş modları desteği, hata toleranslı ve 3 yedekli sensör füzyonu uygulaması, çapraz yedekli YKİ sistemi, özgün yedekli servo aktüatör birimleri, özgün yedekli lityum tabanlı batarya birimleri, haberleşme menzili LOS & BLOS, faydalı yük kapasitesi 1.350 kg, faydalı yük – ISR simultane EO/IR/LD, çok amaçlı AESA radar & SIGINT, faydalı yük – mühimmatlar lazer güdümlü akıllı mühimmatlar, füzeler & uzun menzilli stand off mühimmatlar, itki tipi 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP turboprop motor, kalkış ve iniş pist (otomatik), maksimum kalkış ağırlığı 5,500 kg, havada kalış 24 saat, kanat açıklığı 20 mt., yükseklik 4.1 mt., uzunluk 12.2 mt.

akinci tiha 1

Kaç Adet Akıncı TİHA Teslim Edildi?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Teslimatlarımıza devam ediyoruz. 3 adet Akıncı TİHA’yı Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik.

akinci tiha 4

Akıncı TIHA Hangi Ülkeye Satıldı?

Akıncı TİHA, Türk savunma sanayisinin geliştirdiği insansız hava araçlarından biridir. İhracat kapsamında, Akıncı’nın hangi ülkeye satıldığı merak konusu olmuştur. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından paylaşılan videoda Akıncı TİHA görülmesi, bu insansız hava aracının Pakistan’a ihraç edilmiş olabileceği anlamına gelmektedir. Ancak, kaç adet Akıncı TIHA’nın Pakistan’a satıldığı bilinmemektedir.

akinci tiha 5

Akıncı Motoru Hangi Ülkenin?

Akıncı TİHA’nın motoru, Türkiye’deki TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından üretilmektedir. TEI, Bayraktar Akıncı TİHA için yerli motor geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. TEKNOFEST Azerbaycan’da farklı sınıflarda ürettiği ve geliştirdiği motorları sergileyen TEI, bir yıl içinde Akıncı TİHA için yerli motor üretmeyi hedeflemektedir.

1inci
1incihttps://1inci.net
1inci.net yazarı 1 inci.

Benzer Yazılar

Son Yazılar